Ogólne warunki magazynowania odpadów określa art. 25 ust. 1 ustawy o odpadach jako przestrzeganie wymagań w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi.
Ustawodawca włączył tu także wymagania określone w rozporządzeniu MŚ przewidzianym w art. 25 ust. 7. Należy jednak zwrócić uwagę, że to rozporządzenie nie jest obligatoryjne, lecz fakultatywne, minister może, lecz nie musi go wydać.
Magazynowanie odpadów może odbywać się tylko na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny. Sama ustawa o odpadach tytułu prawnego nie definiuje, należy więc kierować się przepisem art. 3 pkt 41 p.o.ś., który przez tytuł prawny nakazuje rozumieć prawo własności, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd, ograniczone prawo rzeczowe (np. użytkowanie) lub stosunek zobowiązaniowy (np. najem lub dzierżawę).
Magazynowanie odpadów zostało w art. 25 ust. 3 ujęte jako integralny element wytwarzania odpadów, ich zbierania lub przetwarzania (tj. odzysku lub unieszkodliwiania).
Przepisy art. 25 ust. 4 i 5 nakazują rozróżnić:
1) magazynowanie odpadów przeznaczone do innego postępowania niż składowanie - mogą być one magazynowane, jeżeli taka konieczność wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych przez czas uzasadniony tymi procesami, ale nie dłużej niż przez 3 lata,
2) magazynowanie odpadów przeznaczonych do składowania - mogą być one magazynowane wyłącznie w celu zabrania odpowiedniej ilości do transportu na składowisko, ale nie dłużej niż przez rok.
W obu wariantach okresy magazynowania są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy odpadów.
Naruszenie wymagań określonych w art. 25 jest wykroczeniem z art. 174 ust. 3 u.o. Wchodzi także w rachubę odpowiedzialność za delikty administracyjne związane z magazynowaniem odpadów, przewidziane w ustawie - Prawo ochrony środowiska.
Więcej na temat metod unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych, potwierdzania unieszkodliwienia tych odpadów oraz procedury wydawania zezwoleń znajdziesz w książce Wojciecha Radeckiego „Ustawa o odpadach. Komentarz”.
Magazynowanie odpadów tylko z tytułem prawnym do terenu
Magazynowanie odpadów może odbywać się tylko na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny podkreśla Wojciecha Radeckiego w publikacji Ustawa o odpadach. Komentarz.