Chodzi o mieszkańców z utworzonego w sierpniu 2011 r. Obszaru Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Lotniska Chopina. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął wtedy uchwałę o ustanowieniu takiego obszaru. Zgodnie z nią część mieszkańców okolicznych dzielnic Warszawy i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic - mogą składać wnioski do władz lotniska z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych w ich domach.

Jak powiedział we wtorek rzecznik, wnioski dotyczące pokrycia kosztów izolacji należy składać do władz lotniska. W przypadku sytuacji dotyczących odszkodowania lub wykupu nieruchomości - należy kierować je do sądu. Dodał, że zgodnie z uchwałą termin 3 sierpnia jest ostateczny.

"Od 2011 r. wpłynęło do nas ok. 800 wniosków z prośbą o wykonanie izolacji akustycznych, chodzi m.in. o wymianę okien, uszczelnienie ścian czy stropów. Przez dwa lata takie prośby były u nas składane pojedynczo. W ostatnim tygodniu niemalże nas zalały" - powiedział we wtorek Przybylski.

Przypomniał, że władze lotniska po otrzymaniu wniosku o wykonanie izolacji akustycznej zlecają i ponoszą koszty przeprowadzenia ekspertyzy w celu określenia, czy w mieszkaniu, domu przekroczone są dopuszczalne normy hałasu.

Z chwilą utworzenia OOU zarządzający lotniskiem zobowiązany jest do prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie powodowała ona przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lotniczego poza granicami tego obszaru. Oznacza to w dłuższej perspektywie ograniczenie rozwoju lotniska, ze względu na konieczność utrzymania ruchu lotniczego na takim poziomie, aby zasięg ponadnormatywnego hałasu, generowanego w wyniku startów, lądowań i przelotów, mieścił się w granicach OOU.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.odpowiedzialnelotnisko.pl.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch m.in. rozkładowy, czarterowy, General Aviation (awionetek) oraz cargo. W 2012 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,5 mln pasażerów. Na lotnisku operuje 32 regularnych przewoźników (w tym czterech niskokosztowych), którzy w sezonie letnim 2013 r. obsługują połączenia do 101 portów w 42 krajach na czterech kontynentach. Od początku tego roku odprawiono tu ponad 5 mln pasażerów.