Proszę o interpretację zwrotu - "obowiązująca linia zabudowy frontowej".
Czy taki zapis w planie miejscowym dotyczy tylko frontu budynku od strony ulicy, czy również od strony elewacji bocznej, wzdłuż której znajduje się droga dojazdowa do 3 działek umieszczonych w odsunięciu od drogi lokalnej?
Droga dojazdowa posiada tylko utwardzenie żwirowo-betonowe, nie posiada nazwy ulicy.
Polskie ustawodawstwo nie podaje w ogóle definicji linii zabudowy - zwrot ten należy interpretować w drodze wykładni literalne tzn. linia, w której dopuszczalna jest zabudowa. Co do zwrotu "obowiązująca linia zabudowy frontowej", to odpowiednio oznaczać on będzie linię określającą granicę dopuszczalnej zabudowy od strony frontowej działki.
Potwierdza to definicja zawarta w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588), zgodnie z którą frontem działki jest część działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę. Kluczowym będzie więc ustalenie, z której z wymienionych w treści pytania dróg odbywa się główny wjazd lub wejście na przedmiotową działkę. Jeśli jest to droga lokalna, to częścią frontową będzie część przylegająca do niej, jeśli zaś główny dostęp do działki odbywa się od strony ulicy sąsiadującej z elewacją boczną, to ona właśnie będzie w tym przypadku stroną frontalną, do której odnosić się będą ograniczenia dotyczące obowiązującej linii zabudowy frontalnej.
Linia zabudowy frontowej
Proszę o interpretację zwrotu - "obowiązująca linia zabudowy frontowej". Czy taki zapis w planie miejscowym dotyczy tylko frontu budynku od strony...