Pytanie pochodzi z Serwisu Budowlanego

Zgodnie z art. 124b ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami właściwy w sprawie ustalenia odszkodowania jest starosta, natomiast z art. 83 ust. 9 ustawy o ochronie przyrody wynika, że decyzję w sprawie odszkodowania wydaje organ, który wydał zezwolenie na usunięcie drzew (w tym przypadku będzie to burmistrz).

Odpowiedź

Organem właściwym do ustalenia odszkodowania za wycięcie drzew po uprzednim wydaniu decyzji na podstawie art. 124b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.) – dalej u.g.n. jest starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 124b ust. 4 u.g.n. za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek czynności, o których mowa w art. 124b ust. 1 u.g.n., przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub osobą, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości a podmiotem, któremu udostępniono nieruchomość. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie w terminie 30 dni, licząc od dnia, w którym upłynął termin udostępnienia nieruchomości, starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania. Przepis ten ma zastosowanie do sytuacji wskazanych w art. 124b ust. 1 u.g.n., w którym jest mowa o zobowiązaniu, przez starostę w drodze decyzji, właściciela, użytkownika wieczystego lub osobę, której przysługują inne prawa rzeczowe do nieruchomości do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania szeregu czynności. Czynności te są związane m.in. z konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń nienależących do części składowych nieruchomości, służących do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej. Zobowiązanie właściciela nieruchomości do udostępnienia nieruchomości, w drodze decyzji z art. 124b ust. 1 u.g.n., może wynikać z konieczności wykonania prac konserwacyjnych polegających w szczególności na wycince drzew w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania linii energetycznej. Jak wynika z art. 124b ust. 4 u.g.n. odszkodowanie przysługuje za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe na skutek czynności, o których mowa w art. 124b ust. 1 u.g.n. Organem właściwym do wydania decyzji o ustaleniu tego odszkodowania jest starosta jako organ wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Zatem, odszkodowanie za zajęcie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku prac konserwacyjnych polegających na wycince drzew ustala starosta, w oparciu o art. 124b ust. 4 u.g.n. Źródłem tej szkody są prace konserwacyjne urządzeń linii energetycznej, w wyniku których usunięte zostały drzewa znajdujące się na zajętej nieruchomości. Tym samym właściwość organu uprawnionego do wydania decyzji dotyczącej odszkodowania należy ustalać w oparciu o przepisy u.g.n. Przepis art. 124b ust. 4 u.g.n. będzie w tym przypadku przepisem szczególnym w stosunku do art. 83 ust. 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.).

Agnieszka Jędrzejczak-Syrek, autorka współpracuje z Serwisem Budowlanym

Odpowiedzi udzielono 20 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 22 sierpnia 2014 r.