Portal gorzowianin.com podał, że w Gorzowie Wielkopolskim na 15 skontrolowanych czynnych sklepów, trzy złamały przepisy. Pierwsze zgłoszenie na infolinię PIP o łamaniu nowego prawa wpłynęłoo godz. 11. Pracownik PIP powiedział portalowi, że wobec właścicieli sklepów zostanie wszczęte postępowanie karne. Zostaną też ukarani mandatem w wysokości tysiąca złotych. W niedzielę inspektorzy PIP przeprowadzali w kontrole w całym kraju.
- W najbliższych dniach informacje zebrane przez inspektorów trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. Pełne dane poznamy w czwartek - powiedziała PAP Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.
Kontrolerzy PIP mogą nałożyć karę w wysokości od 1 do 2 tys. zł na osobę, która łamie zakaz handlu w niedziele.
- Mimo że niedziela 11 marca jest pierwszą z zakazem handlu, nie wykluczamy nałożenia pierwszych kar finansowych. Jeżeli inspektor stwierdzi, że zakaz handlu naruszony jest w sposób rażący, to taki mandat karny będzie mógł wystawić - tłumaczył Tomasz Zalewski z biura prasowego PIP. Zaznacza jednak, że wszystko zależy od skali.
- W skrajnych przypadkach, jeżeli w ocenie inspektora pracy skala naruszenia zakazu handlu jest duża, poważna może skierować do sądu wniosek o nałożenie kary do 100 tys. zł - wyjaśniał Zalewski.
PIP zapowiadała, że inspektorzy skontrolują wybrane punkty handlowe. Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy są zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał.
Na podstawie doświadczeń z poprzednich lat związanych z zakazem handlu w święta Zalewski ocenił, że zgłoszeń może być dużo. - Liczba inspektorów jest ograniczona i dlatego może nie uda im się dotrzeć na czas do wszystkich zgłaszanych placówek - poodkreślił.
Nie tylko na gorącym uczynku
Skontrolowanie, czy dany sklep był otwarty w niedziele może odbyć się także w inny dzień. - Inspektor pracy nie musi złapać przedsiębiorcy na gorącym uczynku. Stwierdzić, czy placówka pracowała w niedzielę i łamała zakaz można choćby na podstawie ewidencji czasu pracy czy raportów z kas fiskalnych.
Inspektorzy pracy przede wszystkim sprawdzają, czy dana placówka ma prawo być otwarta w niedziele, czy mieści się wśród 32 wyjątków, które zawiera ustawa. Sama kontrola nie wygląda tak, że inspektor wchodzi do placówki, stwierdza naruszenie zakazu, wypisuje mandat i wychodzi. Kontrola często wymaga dodatkowych ustaleń, weryfikacji dokumentów. Większość kontroli zostanie wszczęta, ale do ich zamknięcia upłynie trochę czasu.
W ramach działań wewnętrznych PIP przeszkoliła inspektorów pracy w zakresie tej ustawy. Wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowała interpretacje przepisów. Interpretacja przepisów jest dostępna na stronie internetowej ministerstwa.
Co mówi prawo
Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 r. Zgodnie z nią w 2018 r. w każdym miesiącu, handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można w 4 niedziele w roku. Od 1 marca 2018 r. handlowe będą także dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą. W niektórych przypadkach handel i wykonywanie pracy w handlu będą dozwolone w każdą niedzielę, Ustawa przewiduje owiem katalog 32 wyłączeń. Sklep może być czynny w niedziele, jeśli za ladą stoi jego właściciel, nawet jeśłi jest franczyzobiorcą. Dlatego w niedzielę otwartych jest wiele Żabek. Ponadto zakaz nie obowiązuje na stacjach paliw płynnych - np. w Szczecinie przy stacji beznynowej otwarto sklep mięsny. Handlować można też w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, przy cmentarzach (kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami), w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w placówkach pocztowych.
W niedziele można też zrobić zakupy w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich.
PAP/jol/ks
Ochrona konkurencji w działalności platform handlu elektronicznego >>