Zgodnie z zamówieniem do końca października tego roku powinny zostać ukończone prace przy stożku kopca. W ich ramach naprawione będą żleby i podcięcia erozyjne wzdłuż skarp i ścieżek, odtworzone ścieżki oraz ukształtowana górna powierzchnia kopca. Wykonane zostanie też m.in. odwodnienie obiektu.
Kopiec Krakusa znajduje się na prawym brzegu Wisły, na wzniesieniu Krzemionek w dzielnicy Podgórze. Mierzy 16 m wysokości.
Jak podaje Michał Rożek w „Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa”, usypano go prawdopodobnie w VII w. i wedle legendy jest to mogiła legendarnego założyciela miasta i władcy, księcia Kraka.
Prowadzone przed II wojną światową badania archeologiczne doprowadziły do zbadania konstrukcji kopca, którą tworzy słup drewniany z porozstawianymi promieniście ścianami przegród, wyplecionymi z wikliny. Pomiędzy nimi była ubita ziemia i kamienie. Na szczycie rósł kiedyś rozłożysty dąb, co wskazywałoby na kultowy charakter kopca w czasach przedchrześcijańskich.
W całym Krakowie znajdują się cztery kopce i pod tym względem miasto jest polskim rekordzistą. Najstarsze to kopce: Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny to kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy - kopiec Józefa Piłsudskiego.
W parku otaczającym pałac w Łobzowie był kiedyś piąty krakowski kopiec - Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Obecnie znajduje się na tym miejscu boisko WKS Wawel.