Strażnicy miejscy przeprowadzili w tym okresie łącznie 3883 kontrole. W sytuacjach spornych pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazano 17 próbek.
W sezonie grzewczym 2016-2017 działania prowadziło 126 strażników, w tym 28 funkcjonariuszy z referatu kontroli odpadów i sekcji ekologicznych oraz 98 strażników realizujących zgłoszenia kierowane na bieżąco do dyżurnych straży miejskiej.
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godz. 6 do 22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, przez całą dobę.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Konsekwentne działania miasta – informacyjne i edukacyjne, przyniosły w ostatnich latach spodziewany efekt. Mimo że z roku na rok strażnicy miejscy podejmują coraz więcej interwencji, to wyniki kontroli pokazują, że krakowianie coraz rzadziej wrzucają odpady do pieca.
Źródło: www.krakow.pl, stan z 12.05.2017 r.