Odpowiedź: związku z faktoringiem w PKPiR dokonywane są jedynie zapisy kosztów uzyskania przychodów (w kolumnie 13).
Uzasadnienie: faktoring zaliczany jest do grupy tzw. umów nienazwanych, czyli umów, które nie są uregulowane przepisami prawa cywilnego. Najogólniej rzecz biorąc faktoring polega na zbyciu na rzecz faktora wierzytelności, która nie jest jeszcze wymagalna, ale należna przedsiębiorcy od odbiorcy z tytułu nabycia towarów lub usług. Cena tej wierzytelności jest równa jej wartości pomniejszonej o wynagrodzenie faktora.
Przyjmuje się najczęściej, że z tytułu zbycia wierzytelności na podstawie umów faktoringu nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów podatnicy zbywający wierzytelności na podstawie umów faktoringu nie muszą dokonywać z tego tytułu żadnych zapisów w prowadzonych księgach (nie oznacza to, że w przedstawionej sytuacji nie należy wykazać żadnego przychodu w PKPiR; w kolumnie 7 tej księgi należy wykazać przychód należny z tytułu sprzedaży towarów dalszemu odbiorcy).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że wynagrodzenie należne faktorowi stanowi dla tych podatników ich koszt uzyskania przychodu. Koszt ten – na podstawie faktury wystawionej przez faktora (w omawianej sytuacji jest nim dostawca towarów) – wykazywany jest w kolumnie 13 PKPiR.
Powyższe znajduje potwierdzenie w wyjaśnieniach udzielanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu wskazać można interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 grudnia 2007 r., IBPB3/423-150/07/JD, w której czytamy, że "w wyniku zawarcia umowy factoringu nastąpi spłata należności za sprzedany towar, które jednak już wcześniej Spółka zaliczy do przychodów Ze względu na wskazane okoliczności, tj. fakt, że kwota wypłacona przez nabywcę wierzytelności (Faktora) zostanie już wcześniej zaliczona do przychodów Spółki jako przychód należny, w momencie zbycia wierzytelności nie może być ponownie uznana za przychód. (...) Wydatki Spółki w związku z realizacją umowy factoringu (prowizje na rzecz Faktora) będą poniesione w celu uzyskania przychodu, a zatem ich wartość będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów".
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym