Pytanie:
Zarządca dróg w mieście na prawach powiatu realizuje zadania związane z remontem, naprawą, budową dróg. Czy np. kostka brukowa odzyskana z remontowanej drogi może być ponownie wykorzystana przy remoncie, naprawie, budowie innej drogi przez tego samego zarządcę?

Czy zarządca może zakwalifikować odzyskaną kostkę jako materiał budowlany, a nie odpad? Czy, w przypadku zakwalifikowania kostki jako odpadu zarządca powinien uzyskać zezwolenie na gospodarowanie odpadami?

Czy w przypadku odzysku cegły budowlanej z prowadzonych wyburzeń budynków pod budowę dróg, można ją zakwalifikować jako materiał budowlany do dalszego wykorzystania?

Odpowiedź:

Kostka brukowa odzyskana z remontowanej drogi jest odpadem. Może być ona ponownie wykorzystana przy remoncie, naprawie, budowie innej drogi przez tego samego zarządcę, ale tylko wtedy, gdy zarządca drogi uzyska zezwolenie na przetwarzanie odpadu w trybie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Także cegła pochodząca z wyburzeń obiektów budowlanych jest odpadem. Do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami, zgodnie z warunkami odzysku wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, decyzji środowiskowej nie dołącza się, bowiem przetwarzanie odpadów poza instalacjami i urządzeniami nie jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko.

Uzasadnienie:
Ponowne wykorzystanie odzyskanej kostki brukowej czy cegły z wyburzeń nie jest "zawracaniem" do procesu technologicznego. Oczywiście istnieje procedura umożliwiająca uzyskanie dla przedmiotowych odpadów statusu produktu, jednakże wtedy zarządca drogi musiałby również uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów polegające na przygotowaniu ich do ponownego użycia, jeśli po zakończeniu procesu uzyskany materiał zostałby poddany badaniom w laboratorium akredytowanym lub w innej upoważnionej jednostce w trybie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, które wykazałyby, że spełnia on wymagania przewidziane dla produktu danego rodzaju określone w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami