Pytanie:
Podmiot wystąpił do starosty ze zgłoszeniem wodnoprawnym zamiaru realizacji pływającej małej elektrowni wodnej (hydrokinetycznej) o mocy zainstalowanej 30kW. Przedmiotowa elektrownia wodna przeznaczona jest do instalacji w nurcie rzeki i wykorzystywana jest do produkcji energii odnawialnej. Mała elektrownia wodna nie jest związana z gruntem i można ją w każdej chwili przepłynąć (lub ją przeholować) w inne miejsce, gdyż jest to tak jak z łódką czy rowerem wodnym. Wymogi lokalizacyjne: prędkość nurtu od 2,5 m/s, szerokość koryta ok. 10 m, głębokość min. 1,5 m (zanurzenie robocze rotora 1,2 m), możliwość zakotwiczenia elektrowni do brzegów, możliwość odprowadzenia energii elektrycznej do sieci.
Czy planowana inwestycja jest urządzeniem wodnym? Czy w opisanej sytuacji należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?
Odpowiedź:
Instalacja opisana w pytaniu jest obiektem energetyki wodnej, wymienionym w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. e ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., zakwalifikowanym do urządzeń wodnych. Jednocześnie korzystanie z wód do celów energetycznych jest szczególnym korzystaniem z wód, wymienionym w art. 37 pkt 5 pr. wod.
Wykonanie MEW oraz korzystane z wód do celów energetycznych nie zostało wymienione w art. 123a pr. wod. co oznacza, że nie może być realizowane na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego, ale wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, które ustali uprawnienia i obowiązki w stosownym zakresie, wynikającym z art. 128 pr. wod., informacji zawartych w operacie wodnoprawnym oraz innych zgromadzonych w sprawie dokumentów.
Korzystanie z wód do celów energetycznych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Wykonanie małej elektrowni wodnej oraz korzystane z wód do celów energetycznych nie zostało wymienione w art. 123a pr. wod. co oznacza, że nie może być realizowane na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego, ale wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.