Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Inwestor posiada pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego i jest w trakcie robót. Na tej samej działce ustawił obiekt kontenerowy jako zaplecze budowy, który jest usytuowany w odległości od 1,21 m do 1,37 m od granicy z działką sąsiednią (budowlaną).
Czy obiekt będący zapleczem budowy obowiązują przepisy dot. odległości, czy jest to wyłącznie sprawa cywilna pomiędzy sąsiadami?
Odpowiedź
Kwestia zamyka się wyłącznie w sferze prawa cywilnego.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., jeżeli wyrażamy się o terenie budowy – to należy przezeń rozumieć przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy.
Z kolei w myśl przepisu art. 29 ust. 1 pkt 24 pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy, oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych. Powyższe obiekty nie zostały również umieszczone w katalogu zamkniętym, zawartym w art. 30 ust. 1 pr. bud., robót, na które wymagane jest zgłoszenie.
Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawienie kontenera zaplecza budowy nie jest objęte regulacjami, które wynikają z pr. bud. – w tym przypadku stosownych rozporządzeń np. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Należy jednak pamiętać, że opisane wyżej regulacje dotyczą wyłącznie takiej sytuacji, gdy kontener zaplecza budowy zostaje ustawiony z chwilą, gdy inwestor może rozpocząć roboty budowlane – to znaczy, gdy dysponuje ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę i tylko do dnia zakończenia tejże budowy. Na wyprzedzające wzniesienie przedmiotowego obiektu potrzebne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę (a zatem wykonanie projektu budowlanego, w którym należy uwzględnić obowiązujące w przepisach odległości i również uzyskanie zgody na zbliżenie się do działki sąsiada) – por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 31 grudnia 2003 r.) w Białymstoku z dnia 17 marca 1999 r., SA/Bk 1672/97 oraz komentarz Roberta Dziwińskiego – ABC 2006.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .