Obecnie Wspólna Organizacji Interoceanmetal ( IOM) zmienia cele działania i chce skupić się na opracowaniu technologii wydobycia konkrecji polimetalicznych z podmorskich złóż (powstające na dnie oceanu, naturalne nagromadzenia tlenków manganu i żelaza, które dodatkowo zawierają związki metaliczne bogate w nikiel, miedź, kobalt, wanad, cynk i molibden). Kierowanie IOM obejmie specjalista w dziedzinie oceanotechniki i projektowania statków Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego - dr Tomasz Abramowski. Obejmie on stanowisko po prof. dr. hab. Ryszardzie Kietlińskim, którego kadencja właśnie się zakończyła.

Profesor specjalizujący się w geologii morza, pełnił tę punkcję od 1992 r., doprowadzając do udokumentowania podmorskich zasobów konkrecji polimetalicznych. Podziękowania za wieloletnią pracę złożył prof. Kietlińskiemu, podczas posiedzenia Główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski.

IOM jest organizacją międzyrządową, zawiązaną w 1987 r. Aktualnie jej członkami są Bułgaria, Kuba, Czechy, Polska, Rosja i Słowacja. Od roku 1992 IOM posiada (przyznaną i zarejestrowaną zgodnie z Rezolucją II Aktu Końcowego Prawa Morza ONZ) działkę wydobywczą, zlokalizowaną w tzw. strefie Clarion – Clipperton na Oceanie Spokojnym, w pobliżu Hawajów.

Celem działalności IOM jest prowadzenie prac w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i przygotowania do przemysłowego zagospodarowania złóż polimetalicznych konkrecji oceanicznych na dnie Pacyfiku, poza granicami jurysdykcji narodowej. Podejmowane przedsięwzięcia mają również stworzyć podstawy do wspólnej eksploatacji przemysłowej tych złóż i produkowania z nich metali. Obecnie obszar poszukiwań wynosi 75 tys. km2.

Organizacja posiada status „inwestora pionierskiego”, przyznany przez Sekretarza Generalnego ONZ Boutrosa Ghali, co wiąże się z wyłącznym prawem IOM do prowadzenia działalności gospodarczej na przyznanej działce wydobywczej. Podobny status i własne działki posiadają tylko: Francja, Japonia, Rosja, Indie, Chiny, Korea Południowa i Niemcy.

Od 2006 r. IOM weszło w II (pięcioletnią) fazę rozpoznawczą kontraktu, której głównym celem jest uszczegółowienie dokumentacji zasobów oraz wytypowanie obszaru na pierwszy pięcioletni etap wydobywczy. O rozpoczęciu wydobycia zadecydują aspekty technologiczne wydobycia i przeróbki konkrecji oraz ekonomiczne wynikające ze wzrostu światowych cen na metale.

Dwa razy w roku odbywają się posiedzenia rady pełnomocnych przedstawicieli państw, będących członkami WO Interoceanmetal.