Pytanie:
Posiadamy mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków przemysłowych. Odpadem z tej oczyszczalni są osady z zakładowej oczyszczalni ścieków o kodzie 02 03 05. Odpady te przekazujemy firmie posiadającej zezwolenie na transport i zbieranie tego rodzaju odpadu. Prowadzimy ewidencję tego odpadu za pomocą karty przekazania odpadu określoną w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1973) - dalej r.w.d.e.o., wpisując w rubryce dotyczącej przejmującego odpad firmę posiadającą pozwolenie na transport i zbieranie tych odpadów.

Czy nasze postępowanie jest prawidłowe? Czy do osadów z zakładowej oczyszczalni ścieków należy stosować zasady gospodarki odpadami takie same jak dla komunalnych osadów ściekowych i prowadzić ewidencję takich osadów na kartach ewidencji komunalnych osadów ściekowych zgodnie z załącznikiem nr 4 do r.w.d.e.o.?

Odpowiedź:
Postępowanie zakładu jest prawidłowe.

Komunalne osady ściekowe i zakładowe osady ściekowe to dwa różne rodzaje odpadów. Jakkolwiek wykorzystanie osadów ściekowych w celach przyrodniczych wymaga doprowadzenia ich do wymagań rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 257), a także badań gleby przed ich zastosowaniem, co wynika z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 stycznia 2015 r. sprawie procesu odzysku R10 (Dz. U. z 2015 r. poz. 132), to gospodarowanie nimi nie podlega rygorom gospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi.

Uzasadnienie:
Zakładowe osady mogą być zbierane poza miejscem wytworzenia (stąd zakład może przekazać przedsiębiorcy posiadającemu zezwolenie na zbieranie odpadów), mogą być stosowane poza województwem, na terenie którego zostały wytworzone. Zakaz zbierania poza miejscem wytworzenia dotyczy komunalnych osadów ściekowych – art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 23) – dalej u.o.. Obowiązek stosowania w regionie, w którym zostały wytworzone, dotyczy również komunalnych osadów ściekowych (art. 20 ust. 3 pkt 1 u.o.). Zakładowych osadów nie dotyczy również zakaz przywozu ich do stosowania na terenie innego województwa (art. 20 ust. 3 u.o.).

Zakład nie wypełnia załącznika nr 4 do r.w.d.e.o., gdyż ten załącznik jest wypełniany przez wytwórcę komunalnych osadów ściekowych, a nie przez wytwórcę osadów z zakładowej oczyszczalni ścieków.