Zgodnie z zawartym porozumieniem Skarb Państwa i PTTK, jako współwłaściciele, przejmą od PKP S.A. 17 obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dzierżawionych przez PKL SA. Są to między innymi: budynek stacji górnej Kasprowy Wierch, dolnej i górnej stacji KL Goryczkowa, Trasa KL Goryczkowa, sieć elektroenergetyczna. Dotychczas były one dzierżawione przez PKL SA od PKP SA.
Grunty, na których zlokalizowano infrastrukturę obsługującą koleje linowe, nie są własnością Polskich Kolei Państwowych – należą częściowo do Skarbu Państwa. Starosta Tatrzański, Tatrzański Park Narodowy i PTTK nie zgłaszają wobec PKP SA roszczeń o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania przez PKP z nieruchomości objętych porozumieniem oraz roszczeń o rozliczenie, zwrot lub zapłatę wartości jakichkolwiek pożytków uzyskanych przez kolej z tych nieruchomości.
Jak wyjaśnił starosta tatrzański Piotr Bąk, górna stacja na Kasprowym Wierchu, koleje Gąsienicowa i Goryczkowa z budynkami, urządzeniami, infrastrukturą podziemną, wszystko co położone jest powyżej górnej granicy lasu, znajduje się na gruntach stanowiących współwłasność Skarbu Państwa i PTTK. Zgodnie z prawem do części składowych gruntu należą budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Tym samym właścicielem stacji na Kasprowym Wierchu, kolei Goryczkowa i Gąsienicowa, budynków, urządzeń i infrastruktury są współwłaściciele gruntów, czyli Skarb Państwa i PTTK. Większość budynków, budowli i urządzeń powstała w efekcie nakładów czynionych od wielu lat przez Polskie Koleje Państwowe. Teraz to wszystko, co powstało z funduszy PKP, stanie się współwłasnością Skarbu Państwa i PTTK. Umożliwi to skuteczniejszą ochronę tatrzańskiej przyrody i stworzy lepsze perspektywy udostępniania Kasprowego dla turystów i narciarzy.
Źródło: www.mib.gov.pl, stan z 27.04.2017 r.