- Dzisiaj przepisy regulujące proces budowlany są rozproszone w wielu aktach prawnych i są różnie interpretowane. Powoduje to, że inwestor bardzo często ma problem, żeby je zrozumieć i właściwie stosować. Kodeks, składający się z sześciu ksiąg, tworzy całość, która zawiera rozwiązania z zakresu prawa budowlanego, gospodarki nieruchomościami i innych ustaw, które dzisiaj regulują sprawy inwestycji drogowych czy kolejowych. Po przyjęciu kodeksu proces inwestycyjny będzie jasny, klarowny i sprawniej będzie można budować - podkreślił Tomasz Żuchowski.

Kodeks ma całościowo regulować formalności związane z procesem inwestycyjnym. - Zmiany są potrzebne - oczekuje ich społeczeństwo i inwestorzy. Oczekuje ich także gospodarka bowiem budownictwo jest jej podstawowym kołem zamachowym. Jesteśmy zdeterminowani, aby te dobre zmiany wprowadzić - mówił wiceminister Żuchowski podczas regionalnych konsultacji kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Ponadto nowa regulacja ma wprowadzić lepsze narzędzia ochrony ładu przestrzennego oraz uspójnić proces planowania przestrzennego i proces inwestycyjno-budowlany, dzięki czemu zostanie wyeliminowanych wiele problemów interpretacyjnych - wskazuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo budowlane. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


- Przestrzeń publiczna wymaga ochrony przed niekontrolowaną zabudową i dlatego odchodzimy od budowania na podstawie warunków zabudowy. Oczywiście, w miejscach, gdzie nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, będą stosowane inne formuły porządkujące przestrzeń. Zależy nam jednak na tym, aby zabudowa się nie rozlewała - chcemy uniknąć takiej sytuacji, że można budować bez ograniczeń wszystko, co się chce - zaznaczył wiceminister Żuchowski.

Resort wskazuje, że rozwiązania zaproponowane w kodeksie będą wprowadzane stopniowo, w kilkuletnim okresie przejściowym, co umożliwi realizację inwestycji na podstawie wydanych decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Decyzje te nie stracą automatycznie mocy po wejściu kodeksu w życie, lecz będą obowiązywały kilka lat.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów