Natomiast odpady zebrane w dni wolne od pracy są gromadzone na terenie, do którego przedsiębiorca posiada tytuł prawny, i przekazywane do zagospodarowania następnego dnia roboczego.
Czy w opisanym przypadku przedsiębiorca powinien posiadać zezwolenie na zbieranie odpadów?

Odpowiedź:
Gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie, nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów oraz niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów, a zatem działania stanowiące zbieranie odpadów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o., co do zasady zgodnie z art. 41 ust. 1 u.o., wymagają uzyskania zezwolenia.

Podmiot, który zamierza prowadzić działalność w zakresie zbierania odpadów, obowiązany jest zatem co do zasady uzyskać odpowiednie zezwolenie. Od tej generalnej reguły, ustawodawca przewidział kilka odstępstw, które doprecyzowane zostały w art. 45 u.o. Zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 9 u.o., z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów zwalnia się władającego nieruchomością, który zbiera odpady komunalne, co jednak istotne – wytwarzane na terenie tej nieruchomości.

Ponadto zgodnie z art. 45 ust. 1 pkt 10 u.o. z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów zwalnia się również wytwórcę odpadów, który wytwarzane przez siebie odpady zbiera, co jednak istotne w miejscu ich wytworzenia. Co do zasady wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie sprzątania jest podmiot, który świadczy usługę, co wynika z brzmienia art. 3 ust. 1 pkt 32 u.o.

Gdyby zatem wytwórca odpadów, powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie sprzątania, wytwarzane przez siebie odpady zbierał w miejscu wytworzenia odpadów, wówczas byłby zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów. Natomiast w przeciwnym razie, ustawodawca takiego zwolnienia nie przewidział.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami