Pytanie
Wnioskodawca złożył wniosek o pomoc finansową w OPS-ie. W/wym. jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, choruje na stwardnienie rozsiane. Pobiera niewielką rentę. Żona w/wym. pracuje zawodowo na umowę o pracę. Małżonkowie mają na utrzymaniu dwoje dzieci w wieku szkolnym. Zamieszkują wspólnie z rodzicami żony, jednak prowadzą odrębne gospodarstwo domowe. Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego osobami zobowiązanymi do alimentacji w w/wym. przypadku są jego rodzice i rodzice żony. Rodzice żony pracujący zawodowo odmówili zgody na przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego i złożenie oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Oświadczyli iż nie pomagają finansowo córce i jej rodzinie, jedynie pomagają w naturze tj. pomoc w postaci żywności i opłacaniu niektórych wydatków mieszkaniowych.
Jakie działania powinien podjąć pracownik socjalny jeżeli rodzina odmawia przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym?
Czy w takiej sytuacji ośrodek pomocy społecznej może wystąpić do zakładu pracy rodziców żony bez ich zgody o wydanie zaświadczenia o ich dochodach?
Kiedy Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej może wystąpić z powództwem o roszczenia alimentacyjne?
Czy potrzebna jest zgoda wnioskodawcy?