Pytanie:
Firma wystąpiła o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, z uwzględnieniem przetwarzania odpadów dla instalacji biogazowni rolniczej do wytwarzania biogazu przy zastosowaniu metody fermentacji mokrej beztlenowej. Z przedłożonych dokumentów wynika, że instalacja zużywać będzie odpady w ilości 27000 ton/rocznie (tj. 74 ton/dobę), natomiast moc przerobowa instalacji to 67311 ton/rok, tj. 184,4 ton/dobę. Oprócz odpadów w instalacji biogazowni będzie zużywana kiszonka z kukurydzy w ilości 18000 ton/rok oraz woda do rozcieńczenia w ilości 22311 ton/rok.
Czy ta instalacja biogazowni rolniczej powinna posiadać pozwolenie zintegrowane?

Zgodnie z ust. 5 pkt 3 lit. c załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości - dalej r.i.p.z.ś. - pozwolenie zintegrowane wymagane jest dla instalacji do odzysku lub unieszkodliwiania z wykorzystaniem fermentacji beztlenowej o zdolności przetwarzania nie mniejszej niż 100 ton na dobę.

Czy przedmiotowa instalacja wymaga pozwolenia zintegrowanego, jeżeli maksymalna moc przerobowa instalacji to 184,4 ton/dobę, natomiast maksymalna ilość zużywanych odpadów to 74 ton/dobę?

Odpowiedź:
Z ust. 5 pkt 3 lit. c załącznika do r.i.p.z.ś. wynika, ze próg kwalifikujący daną instalację pod obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego wynosi 100 ton na dobę, ale odpadów (to odpady odzyskujemy), a nie całości wsadu do instalacji, tj. odpadów, surowców i wody. W instalacji opisanej w pytaniu wykorzystywane są zarówno surowce, jak i odpady, ale odpadów jest mniej niż 100 ton na dobę 74 tony/dobę.

W związku z powyższym przedmiotowa instalacja, według mnie, nie podlega pod obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego, jeżeli wyłącznie taki wsad przewiduje technologia. Instalacja wymaga natomiast zezwolenia na odzysk odpadów stanowiących wsad do technologii tej instalacji.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na technologię biogazowni, tzn. czy faktycznie wskazany przez prowadzącego instalację skład jest z tą technologią zgodny. Jeżeli proces produkcji biogazu musi zachodzić w konkretnych warunkach, przy konkretnym wsadzie wskazanym w pytaniu, to instalacja nie ma możliwości prawidłowego przetwarzania 100 Mg odpadów na dobę. Jeżeli jednak skład może być inny, z większym udziałem odpadów, z przekroczeniem 100 Mg na dobę bez szkody dla procesu (i wskazuje to technologia), to sytuacja jest już odmienna.

Proszę zauważyć, że w pkt 5 objaśnień do załącznika do r.i.p.z.ś. wyjaśniono - największa ilość określonego odpadu lub odpadów, która może być przetworzona w jednostce czasu w normalnych warunkach pracy instalacji, a taki odnośnik jest ust. 5 pkt 3 lit. c załącznika do r.i.p.z.ś.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów