„W całej Unii Europejskiej trzy czwarte ludzi jest zatrudnionych, podczas gdy tylko nieco ponad 60 proc. wszystkich kobiet ma pracę. Jest to problem  moralny i społeczny, ponieważ kobiety – bardziej niż mężczyźni – są narażone na ubóstwo” – stwierdził pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
Zdaniem Komisji, udział kobiet w rynku pracy pozostaje w większości krajów znacznie poniżej swojego potencjału ze względu na brak możliwości równoważenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Według KE, istotnym czynnikiem, który pomógłby taką równowagę zachować, jest odpowiednio długi urlop macierzyński. Minimalna długość urlopu w UE wynosi w tej chwili 14 tygodni (w tym dwa tygodnie obowiązkowe). W państwach członkowskich czas trwania urlopu macierzyńskiego trwa zaś od 14 do 28 tygodni, choć – w określonych przypadkach – może zostać wydłużony nawet do 52 tygodni.
 
 
W 2008 r. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie pełnopłatnego zasiłku oraz podniesienie minimalnej długości urlopu do 18 tygodni, w tym 6 obowiązkowych. W 2010 r. europosłowie zagłosowali jednak za tym, by urlop trwał co najmniej 20 tygodni (w tym 6 tygodni obowiązkowo). W związku z tym, że nie udało się wypracować porozumienia, sprawa od tamtego czasu stanęła w miejscu. W lipcu br. Komisja podjęła decyzję o wycofaniu swojej propozycji w związku z tym, że – jej zdaniem – nie miała szansy na przejście i była powodem niepotrzebnego zastoju. 
 
Komisja opublikowała alternatywny plan działania, określający pierwsze pomysły na wyjście z impasu. „To początek procesu  refleksji i konsultacji, w celu przygotowania nowej, kompleksowej inicjatywy w 2016 roku” -  zapowiedział Timmermans.

Mimo że niektóre państwa członkowskie są niechętne, aby otrzymać nowe dyrektywy, Bruksela jest przekonana, że podjęcie takich działać przez UE jest niezbędne, aby zagwarantować równe szanse i uniknąć negatywnego wpływu  na konkurencyjność w całym bloku 28 państw.
Wstępne propozycje Komisji Europejskiej dotyczą przede wszystkim promowania elastycznych form pracy   przy jednoczesnym zmniejszeniu różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Istotne jest również egzekwowanie i dalsze zachęcanie do urlopu wychowawczego oraz wprowadzenie urlopu dla opiekunów osób starszych i chorych. Swoje nowe inicjatywy Bruksela zamierza przedstawić w ramach Programu Pracy na 2016 r.