Pytanie:
Czy zniszczenie pokrycia dachowego na skutek zawalenia się drzewa można zakwalifikować jako katastrofę budowlaną?

Odpowiedź:
Zniszczenie pokrycia dachowego na skutek zawalenia się drzewa jest katastrofą budowlaną w rozumieniu art. 73 ustawy Prawo budowlane.

Uzasadnienie:
Zgodnie z treścią art. 73 ust. 1 ustawy Prawo budowlane katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Nie jest katastrofą budowlaną według ust. 2 uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany, nadającego się do naprawy lub wymiany, uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami oraz awaria instalacji. Pokrycie dachowe nie jest niewątpliwie ani instalacją, ani urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane, czyli urządzeniem technicznym związanym z obiektem budowlanym, zapewniającym możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie można również traktować pokrycia dachowego jako elementu wbudowanego w obiekt budowlany.

Kiedy należy powołać komisję w sprawie katastrofy budowlanej? >>>

Zgodnie bowiem z definicją legalną budynku zamieszczoną w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane dach jest, obok przegród budowlanych oraz fundamentów, podstawowym elementem obiektu budowlanego, jakim jest budynek. Tym samym pokrycie dachowe powinno być traktowane jako część obiektu budowlanego w rozumieniu art. 73 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Zdarzenie polegające na zawalaniu się drzewa ma poza tym charakter gwałtowny, czyli niespodziewany, a także niezamierzony, czyli spowodowane bez zamiaru takiego skutku. Zniszczenie pokrycia dachowego na skutek zawalenia się drzewa należy zatem zakwalifikować jako katastrofę budowlaną. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami