W zakresie przepisów dotyczących rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, prowadzonego przez marszałka województwa, ustawa wprowadza zmianę polegającą na dodaniu do katalogu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o wpis do rejestru, również wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów, z wyłączeniem tych posiadaczy odpadów, którzy uzyskali pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów (ta kategoria posiadaczy odpadów jest bowiem wpisywana do rejestru z urzędu). Obowiązek wpisu do rejestru, nałożony na wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów, wiąże się z koniecznością prowadzenia przez nich ewidencji oraz składania sprawozdań za pośrednictwem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Jednakże, aby prawidłowo wykonywać te czynności, wytwórcy odpadów muszą posiadać przydzielony login i hasło dostępu do tej bazy danych. Stąd też konieczne okazało się wprowadzenie procedury rejestrującej wymienionych wytwórców odpadów.
Przepisy zawarte w art. 1 pkt 9 oraz 11-14 ustawy mają na celu ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów, w szczególności odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości. W obecnym stanie prawnym nie istnieje wymóg, aby karta przekazania odpadów towarzyszyła transportowi odpadów i była okazywana przez kierowcę, w trakcie wykonywania transportu odpadów, uprawnionym służbom. Aktualnie przepisy zezwalają na sporządzanie zbiorczej karty przekazania odpadów, obejmującej odpady danego rodzaju przekazywane w okresie miesiąca. Zmiany zawarte w ustawie wprowadzają wymóg posiadania przez kierowcę, w trakcie transportu odpadów, potwierdzenia utworzenia karty przekazania odpadów w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce opakowaniami, co ma umożliwić weryfikację zawartych w karcie informacji dotyczących transportowanych odpadów ze stanem rzeczywistym. Zmianom ulegną również przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów przed podmioty obowiązane do jej prowadzenia, w tym także sposób utworzenia i prowadzenia kart przekazania odpadów.
Wprowadzone przepisy mają także pozwolić na każdorazowe potwierdzenie przejęcia odpadów komunalnych i rozliczenie mas tych odpadów, odebranych z terenów poszczególnych gmin, w systemie dziennym, poprzez wprowadzenie karty przekazania odpadów komunalnych, prowadzonej przez podmiot będący odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, za pośrednictwem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Karta przekazania odpadów będzie sporządzana odrębnie dla każdego transportu odpadów komunalnych.
W art. 67 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach dodany został ust. 4b, który stanowi, że posiadacz odpadów zamieszcza informacje w karcie przekazania odpadów oraz karcie przekazania odpadów komunalnych w zakresie prowadzonej działalności. Oznacza to, że posiadacze odpadów, którzy kolejno będą przekazywali sobie karty przekazania odpadów lub karty przekazania odpadów komunalnych, będą zobowiązani do ich uzupełniania w zakresie wykonywanych przez siebie czynności.
Jednocześnie ustawa dodaje w art. 83 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach ust. 2a, w celu zapewnia użytkownikom, tj. ministrowi właściwemu do spraw środowiska, administratorowi, jeżeli nie jest nim minister właściwy do spraw środowiska, Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska i regionalnym dyrektorom ochrony środowiska, a także marszałkom województw, wojewodom, starostom, wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast, organom Inspekcji Ochrony Środowiska, organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zarządom związków międzygminnych, ciągłego dostępu do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami oraz możliwości weryfikacji zgodności ze stanem rzeczywistym prowadzonej przez posiadaczy odpadów ewidencji odpadów.
Naruszenie nowych obowiązków związanych z prowadzeniem karty przekazania odpadów i karty przekazania odpadów komunalnych przez posiadaczy odpadów będzie penalizowane na podstawie art. 180 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach. Z uwagi na fakt, iż brzmienie tego przepisu nie obejmuje naruszenia obowiązku posiadania przez kierowcę, w trakcie transportu odpadów, potwierdzenia wygenerowanego z bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami zgodnie z art. 69 ust. 1a albo art. 71a ust. 3 ustawy, umożliwiającego weryfikację informacji zawartych w karcie przekazania odpadów ze stanem rzeczywistym, w art. 1 pkt 20 ustawy wprowadzono przepisy dające możliwość nałożenia kary grzywny za niedopełnienie ciążących na transportujących obowiązków w powyższym zakresie.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:
1) art. 1 pkt 9–12, 14 i 15 oraz 20, które wchodzą w życie 1.01.2020 r.;
2) art. 3, który wchodzi w życie 1.01.2018 r.
Źródło: www.prezydent.pl, stan z 30.12.2017 r.