Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Odpowiedź

Na gruncie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. dwa budynki przylegające do siebie wspólną ścianą, posiadające wspólny fundament stanowią jeden budynek.

Uzasadnienie

Jak wynika z treści art. 3 pkt 2 pr. bud. budynkiem jest tylko taki obiekt budowlany, który łącznie spełnia następujące warunki: jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (ścian), a także posiada fundamenty i dach. Zatem obiekt budowlany, który wykonany jest bez ścian z każdej strony obiektu, fundamentów lub bez dachu, niezwiązany trwale z gruntem nie może zostać zakwalifikowany jako budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 pr. bud. W związku z tym należy stwierdzić, że dwa budynki posiadające wspólne, pełne ściany konstrukcyjne i wspólny fundament nie będą stanowiły, w sensie prawnym, dwóch budynków.

Żaden z tych budynków nie będzie posiadał cechy wyróżniającej budynek – wydzielenie pewnej przestrzeni przez przegrody budowlane (ściany z każdej strony obiektu). Obiekt budowlany zaprojektowany bez przegród zewnętrznych nie może być uznawany za budynek – zob. wyrok WSA z dnia 12 października 2010 r., II SA/Ol 783/10, LEX 754067. Wobec tego w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym budynku spełniającym warunki określone w art. 3 pkt 2 pr. bud.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .