Odpowiedź:
Wywóz ścieków przemysłowych z zakładu nie jest wprost uregulowany w przepisach ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g., jednakże w mojej opinii, podmiot wytwarzający ścieki przemysłowe może je wywozić do sąsiedniego województwa własnym pojazdem (wozem asenizacyjnym), albo za pośrednictwem przedsiębiorcy posiadającego odpowiednie zezwolenie. "Nieczystości ciekłe", o których mowa w u.u.c.p.g., odbierane od właścicieli nieruchomości (ze zbiorników bezodpływowych), to nie to samo, co ścieki przemysłowe, wytwarzane przez zakład.

Przedsiębiorca wywożący tylko własne ścieki przemysłowe do stacji zlewnej nie może starać się o zezwolenie na wywóz nieczystości płynnych od wójta gminy. Jednocześnie, nie ma przepisów, które zabraniałaby wywożenia własnym wozem asenizacyjnym ścieków, który spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych, ani również przepisów, które zezwalałby na wywóz wytworzonych przez zakład ścieków. Wszelkie kwestie związane z wywozem tego rodzaju ścieków oraz ich wprowadzaniem na wyznaczone miejsca (np. stacje zlewne) podlegają przepisom wykonawczym do u.u.c.p.g., a mianowicie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 października 2002 r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych - dalej r.w.n.c.s.

Nie wolno w jednym wozie asenizacyjnym mieszać ścieków przemysłowych z bytowymi. Z § 4 r.w.n.c.s. jednoznacznie wynika zakaz mieszania w jednym pojeździe asenizacyjnym nieczystości płynnych bytowych z nieczystościami przemysłowymi. Również istotny jest § 7 r.w.n.c.s., wskazujący na to, że dostawca nieczystości ciekłych może je wprowadzić do stacji zlewnej, jeżeli posiada umowę zawartą z właścicielem tego obiektu, w której m.in. określona zostanie dopuszczalna wielkość ładunku zanieczyszczeń w dowożonych nieczystościach, jak również miejsce, częstotliwość i sposób pobierania próbek kontrolnych tych nieczystości.

Wytwórca ścieków powinien posiadać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych do "cudzej" kanalizacji, zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., jeśli wśród wytwarzanych ścieków znajdują się substancje, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - dalej r.s.s.ś.w., a także umowę cywilnoprawną z odbiorcą ścieków. W przypadku korzystania z przewoźnika, wytwórca ścieków przemysłowych musi posiadać umowę zawartą z nim w trybie art. 6 u.u.c.p.g.

Uzasadnienie:
Wytwórca ścieków jest odpowiedzialny za ich jakość, co oznacza, że musi on prowadzić działania zapewniające ograniczanie powstawania tych substancji u źródła, np. poprzez zamianę technologii produkcji, surowców, materiałów. Ubiegając się o pozwolenie wodnoprawne, w trybie art. 122 ust. 1 pkt 11 pr. wod., zgodnie z art. 131 ust. 2b pr. wod., przedsiębiorca musi do wniosku dołączyć zgodę właściciela urządzeń kanalizacyjnych, do których będą wprowadzane jego ścieki (odbiorcy z innego województwa), jeśli będzie wywoził ścieki samodzielnie do zbiorczych punktów służących do neutralizacji ścieków (własnym taborem asenizacyjnym). Natomiast, gdy będzie czynił to za pomocą przewoźnika (na podstawie umowy cywilnoprawnej), to będzie musiał wylegitymować się zawartą umową cywilnoprawną. Z kolei przewoźnik specjalizujący się w tego typu usługach będzie musiał udokumentować gotowość odbioru takich nieczystości przez stacje zlewną (art. 8 ust. 2a u.u.c.p.g.). Również w zezwoleniu na prowadzenie omawianej działalności powinna zostać określona stacja zlewna, która będzie przyjmowała nieczystości ciekłe odbierane od poszczególnych wytwórców.

Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego byłby wyłączony, gdyby w składzie wytwarzanych ścieków nie było substancji, o których mowa w r.s.s.ś.w. Ustalenie, czy dany podmiot jest wytwórcą substancji określonych w tym akcie, powinna zostać potwierdzona poprzez badania jakościowe wytwarzanych ścieków przemysłowych. Dopuszczone rodzaje zanieczyszczeń i ich wielkości określi przedsiębiorstwo kanalizacyjne w umowie cywilnoprawnej, zawartej na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami