Odpowiedź:
Przede wszystkim należałoby doprecyzować, o jaki rodzaj zanieczyszczeń chodzi.

W art. 3 pkt 49 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) zdefiniowano pojęcie zanieczyszczenia jako emisję, która może być szkodliwa dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska, może powodować szkodę w dobrach materialnych, może pogarszać walory estetyczne środowiska lub może kolidować z innymi, uzasadnionymi sposobami korzystania ze środowiska. W takim znaczeniu problematyka zanieczyszczeń związanych z inwestycjami budowlanymi i ich usuwania stanowi zagadnienie niezwykle rozbudowane o wielowątkowym, wręcz interdyscyplinarnym charakterze.

Jeżeli jednak w analizowanej sytuacji chodzi o sposób postępowania z odpadami powstającymi w związku z prowadzeniem prac budowlanych, należałoby przede wszystkim sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o., która określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikający z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi oraz ograniczające ogólne skutki użytkowania zasobów i poprawiające efektywność takiego użytkowania.

W przypadku realizacji procesów inwestycyjnych warto pamiętać, iż – zgodnie z art. 2 pkt 3 u.o. – przepisów u.o. nie stosuje się do niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem jednak, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 u.o., co do zasady, o ile umowa o świadczenie usługi nie stanowi inaczej, wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki czy remontu obiektów jest podmiot, który taką usługę świadczy.

Obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku określają ponadto przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 250) – dalej u.u.c.p.g. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1–5 u.u.c.p.g., właściciele nieruchomości zostali zobowiązani m.in. do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, zbierania powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, a także pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Co jednak w analizowanej sytuacji wydaje się szczególnie istotne, ustawodawca w art. 5 ust. 2 u.u.c.p.g. jednoznacznie przesądził, iż wykonywanie powyższych obowiązków na terenie budowy należy do wykonawcy robót budowlanych.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami