Pytanie
Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku gruzu budowlanego wysypanego na działkę w celu podwyższenia terenu?
Osoba fizyczna nawiozła masy gruzy budowlanego na działkę, która w ewidencji gruntów oznaczona jest jako B-ŁIII i ŁIII, w celu podwyższenia terenu (teren zalewowy). Na działce znajduje się budynek w trakcie budowy. Nawieziony gruz stanowi nasyp ok. 2 m wysokości. W planie zagospodarowania przestrzennego przepisy dotyczące podwyższenia terenu dotyczą tylko podwyższenia samego budynku, a nie całego terenu działki. Z uzyskanych informacji wynika, że w zatwierdzonym projekcie budowlanym i wydanym pozwoleniu na budowę nie było zapisów dotyczących podwyższenia terenu działki.
Czy w tym przypadku ma zastosowanie art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. i wójt powinien wydać decyzję nakazującą usuniecie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania?
Czy być może w tym przypadku mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) - dalej pr. bud. i sprawę należałoby przekazać do nadzoru budowlanego, mając na uwadze fakt, że na działce prowadzona jest budowa? Jak należy potraktować gruz wysypany na części działki oznaczonej jako ŁIII?
Czy należy go potraktować jako odpad i wójt powinien wydać decyzję o usunięciu odpadów?
Czy może mają tu zastosowanie przepisy ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205) - dalej u.o.g.r.l.?
Czy ewentualnie właściciel terenu mógłby wystąpić do starosty o decyzję rekultywacyjną terenu w celu "legalizacji" zdegradowanego terenu?
Właściciel – osoba fizyczna - tłumaczy się, że usypanie takiego nasypu było konieczne w celu podwyższenia terenu i zabezpieczenia go przed zalewaniem. Jednakże nie posiada na to żadnej dokumentacji.
Jak w tym przypadku powinien postąpić wójt?