Pytanie
Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie – dalej pr. łow., w przypadku podziału obwodu łowieckiego lub zmiany jego granic następuje rozliczenie z jego dotychczasowym dzierżawcą lub zarządcą z tytułu m.in. nadpłaconego czynszu dzierżawnego.
Jakie przepisy obowiązują w przypadku dopłaty?
Zmianie uległy granice obwodu łowieckiego - powiększenie o 600 ha (w tym leśnie 400 ha). Uchwała weszła w życie w lipcu 2014 r. Do dnia dzisiejszego koło, mimo wcześniejszych monitów tutejszego organu, nie wystąpiło z wnioskiem o aneksowanie umowy. Nie wiadomo też, czy uległa zmiana kategorii. Dodatkowo z informacji telefonicznych wynika, że nie będą dopłacać za "zaległe" miesiące, które zdaniem organu powinny być wyliczone i koło powinno zapłacić tę różnicę.
Jakie kroki powinien podjąć lub jakie kroki prawne przysługują staroście w ww. sprawie?
Ponadto sejmik województwa nie dysponuje mapami i danymi dotyczącymi powierzchni zajmowanymi przez obwód łowiecki w podziale na gminy czy nadleśnictwa. Nie wiadomo też, ile z tych 400 ha powierzchni stanowi tereny nadleśnictw, lasów gminnych czy lasów osób prywatnych. Dotychczas posługiwano się danymi z dawnych urzędów wojewódzkich. Po dokonaniu zmiany granic, z uwagi na brak ww. danych, powstał problem z ustaleniem właściwego starosty (starosta powiatu, na terenie którego znajduje się największa część obwodu łowieckiego), który miałby rozliczać czynsze dzierżawne.
Jakie kroki podjąć w tej sytuacji?