Pytanie
Organ administracji geologicznej (starosta) stwierdził w ramach przeprowadzonej kontroli w terenie naruszenie warunków koncesji, tj. zgodnie z udzieloną koncesją eksploatacji miała podlegać wyłącznie sucha część złoża. Natomiast w trakcie kontroli stwierdzono, że eksploatacji podlega również zawodniona część złoża. Na miejscu stwierdzono również wykopany przekop (rów) o głębokości ok 0,5 m, ciągnący się do rowu melioracyjnego. Przedmiotowym przekopem prowadzone były prace odwodnieniowe zakładu górniczego, tj. za pomocą pompy woda z odkrywki przepompowywana była do przekopu (rowu), a następnie kierowana do ww. rowu melioracyjnego. Przedsiębiorca nie uzyskał również żadnego pozwolenia wodnoprawnego na odwadnianie zakładu górniczego, do wydania którego organem właściwym jest starosta.
Jak w takiej sytuacji powinien postąpić starosta?
Czy zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol., powinien wydać postanowienie wzywające przedsiębiorcę do usunięcia naruszeń oraz określić termin ich usunięcia?
Czy też w oparciu o art. 159 ust. 1 pkt 1 pr. geol. powinien wydać decyzję wstrzymującą działalność, nakazując również przedsiębiorcy niezwłoczne usunięcie stwierdzonych uchybień, przez dostosowanie warunków koncesji do istniejących warunków geologiczno-górniczych w terenie?