Odpowiedź:
Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, należałoby opracować materiał o charakterze instrukcji lub wskazówek metodycznych. Dlatego poniżej wskazuję najważniejsze zasady oraz dodatkowo materiały pomocnicze, z których można skorzystać.
Pozwolenie zintegrowane jest jednym z pozwoleń określających warunki korzystania ze środowiska wskazanych w art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. -i zasadniczo podlega takiej samej procedurze jak inne pozwolenia wydawane na podstawie przepisów działu IV tytułu III p.o.ś. W procedurze wydawania pozwolenia zintegrowanego występują jednak pewne różnice względem pozostałych pozwoleń, podobnie w wymaganiach co do zakresu wniosku.

Ogólne wymagania co do zakresu wniosku o wydanie pozwolenia określa art. 184 p.o.ś., a bardziej szczegółowe dla pozwolenia zintegrowanego (dotyczące instalacji IPPC) - art. 208 oraz 221 p.o.ś. Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego składa się w postaci papierowej w dwóch egzemplarzach. Wraz z wnioskiem należy złożyć streszczenie w języku niespecjalistycznym. Do wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego dołącza się:
- dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej,
- dowód wniesienia opłaty skarbowej,
- zapis wniosku w postaci elektronicznej na informatycznych nośnikach danych,
- kopię programu zapobiegania awariom lub kopię raportu o bezpieczeństwie, jeżeli były opracowane (dla zakładów dużego lub zwiększonego ryzyka).

Należ sprawdzić, czy załączono dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną.
Jeżeli prowadzący instalację ubiega się o uzyskanie pozwolenia zintegrowanego pomimo niedotrzymywania dopuszczalnych poziomów hałasu poza terenem zakładu, wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien dodatkowo zawierać informacje, że konieczne jest utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania i określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących budynków oraz sposobów korzystania z terenów (w tym przypadku nie jest wymagane sporządzenie przeglądu ekologicznego) oraz dołączoną poświadczoną przez właściwy organ kopię mapy ewidencyjnej z zaznaczonym przebiegiem granic obszaru, na którym jest konieczne utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania.

Warunkiem rozpatrzenia wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego jest wniesienie opłaty rejestracyjnej.
Organ po sprawdzeniu kompletności wniosku przedstawia Ministrowi Środowiska zapis wniosku w postaci elektronicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. W przypadku gdy wniosek nie jest kompletny, wymaga uzupełnienia przez wnioskodawcę (wezwanie organu do uzupełnienia).

Organ po uzyskaniu wymaganych dokumentów weryfikuje wniosek pod względem merytorycznym, tj. czy jest zgodny z wymaganiami wskazanymi w art. 184 i 208 p.o.ś., wzywając wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień i uzupełnień, jeżeli to konieczne. Szczególna uwagę należy zwrócić na to, czy spełnione są przez instalacje wymagania dotyczące najlepszych dostępnych technik, w tym konkluzji BAT (jeżeli je opublikowano). Nieprzekraczanie wielkości emisji wynikającej z zastosowania najlepszych dostępnych technik nie zwalnia z obowiązku dotrzymania standardów jakości środowiska.

Jeżeli pozwolenie ma objąć instalację uruchamianą po raz pierwszy lub ma objąć instalację po istotnej zmianie, wydanie pozwolenia powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w pozwoleniu zintegrowanym ustala się warunki emisji na zasadach określonych dla pozwoleń, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4 p.o.ś., oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód, bez zalecania jakiejkolwiek techniki czy technologii.

Do instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego nie stosuje się przepisów art. 224 ust. 3 i 4 p.o.ś.; dla tych instalacji ustala się w szczególności dopuszczalną wielkość emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza:
- wymienionych w konkluzjach BAT, a jeżeli nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - w dokumentach referencyjnych BAT;
- objętych standardami emisyjnymi.
W pozwoleniu zintegrowanym nie ustala się dopuszczalnej wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza:
- w sposób niezorganizowany lub za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej z instalacji, dla których poziom tej emisji nie został określony w przepisach w sprawie standardów emisyjnych w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, oraz jeżeli nie został on określony w konkluzjach BAT;
- z instalacji do odprowadzania gazu składowiskowego do powietrza.

W pozwoleniu zintegrowanym określa się warunki wytwarzania i sposoby postępowania z odpadami na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, niezależnie od tego, czy dla instalacji wymagane byłoby uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

W pozwoleniu zintegrowanym ustala się także, na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, warunki poboru wód powierzchniowych lub podziemnych, jeżeli wody te są pobierane wyłącznie na potrzeby instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego.

W przypadku pozwolenia zintegrowanego nie stosuje się art. 107 § 4 ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.
Z reguły instalacje IPPC położone na terenie jednego zakładu obejmuje się jednym pozwoleniem zintegrowanym, ale na wniosek prowadzącego mogą być objęte odrębnymi pozwoleniami.
Pozwolenie zintegrowane spełnia wymagania określone dla pozwoleń, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4 p.o.ś, oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód oraz dodatkowo - w odniesieniu do instalacji IPPC - wymagania wskazane w art. 211 p.o.ś. W pozwoleniu zintegrowanym można określić dodatkowe wymagania związane z eksploatacją instalacji, jeżeli jest to konieczne do osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości. W przypadkach, gdy jest to wymagane w pozwoleniu zintegrowanym, stwierdza się konieczność utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Pozwolenie zintegrowane jest wydawane na czas nieoznaczony, ale na wniosek prowadzącego instalację pozwolenie zintegrowane może być wydane na czas oznaczony.

Organ właściwy do wydania pozwolenia przedkłada Ministrowi Środowiska elektroniczną kopię pozwolenia zintegrowanego w terminie 14 dni od dnia ich wydania.

Stronami postępowania o wydanie pozwolenia są prowadzący instalację oraz, jeżeli w związku z eksploatacją instalacji utworzono obszar ograniczonego użytkowania, władający powierzchnią ziemi na tym obszarze. W postępowaniu o wydanie pozwolenia nie stosuje się art. 31 k.p.a.

W postępowaniu o wydanie pozwolenia zintegrowanego dla nowo zbudowanej instalacji, o wydanie pozwolenia zintegrowanego z odstępstwem, o którym mowa w art. 204 ust. 2 p.o.ś. lub w postępowaniu dotyczącym jego zmiany polegającej na udzieleniu takiego odstępstwa oraz w postępowaniu o wydanie decyzji o wydaniu lub zmianie pozwolenia zintegrowanego dotyczącej istotnej zmiany instalacji stosuje się przepisy art. 44 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Jeżeli liczba stron w postępowaniu przekracza 20, do stron innych niż prowadzący instalację stosuje się art. 49 k.p.a.

Jako materiał pomocniczy można wykorzystać opracowanie: A. Zmysłowska, T. Nowakowski, Pozwolenia zintegrowane (IPPC). Procedura wydawania pozwoleń zintegrowanych - Wskazówki metodyczne, Ministerstwo Środowiska, Warszawa, styczeń 2004 r. (mając na uwadze, że od jego wydania upłynęło ponad 10 lat). 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami