Odpowiedź:
Zgodnie z treścią § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
1) 7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
2) 10 m – w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie,
3) 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk, z uwzględnieniem § 276 ust. 1 r.w.t.
W przepisie tym mowa jest o oknach pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Zgodnie z treścią § 4 r.w.t. pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:
1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,
2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.
Pomieszczenie usługowe znajdujące się w budynku usługowym jest pomieszczeniem przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Osoby, które zaangażowane są do świadczenia usług w obrębie obiektu, jak również obsługa obiektu są również osobami, które przebywają w nim dłużej niż 4 godziny dziennie.
Jakub Mazurkiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis Budowlany
Odpowiedzi udzielono 4 grudnia 2014 r.