Właściciel działki musi uzyskać plan zalesienia, który zawiera wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia uprawy leśnej, następnie zalesić grunt i uzyskać decyzję administracyjną starosty o udatności zalesienia i stwierdzeniu prowadzenia przez właściciela gruntu uprawy leśnej. Po uzyskaniu takiej decyzji właściciel gruntu może starać się o częściowe zrefinansowanie przedsięwzięcia.
W celu uzyskania planu zalesienia należy:
- zgromadzić następujące dokumenty: wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do zalesienia, a w przypadku braku tego planu - zaświadczenie potwierdzające, że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
a. oświadczenie rolnika o powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia zawierające numery działek ewidencyjnych, na których są położone te grunty;
b. w przypadku planowanego zalesienia części działki ewidencyjnej - mapę zalesienia, sporządzoną przez osobę posiadającą w tym zakresie uprawnienia zawodowe, nadane na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217) na podkładzie mapy zasadniczej, z naniesionymi granicami działek ewidencyjnych oraz granicami gruntu do zalesienia wraz z obliczoną powierzchnią gruntów w poszczególnych klasach gleboznawczych oraz łączną powierzchnią gruntu do zalesienia; w przypadku braku mapy zasadniczej, mapę zalesienia można sporządzić na podkładzie ewidencyjnym;
c. kopię części mapy ewidencji gruntów i budynków obejmującą grunty przeznaczone do zalesienia.
- złożyć w nadleśnictwie wniosek o sporządzenie planu zalesienia.
Wniosek sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden pozostaje u rolnika i na nim należy uzyskać potwierdzenie terminu złożenia wniosku o sporządzenie planu zalesienia. Drugi pozostaje w nadleśnictwie.
Łączna powierzchnia gruntu przeznaczonego do zalesienia nie może być mniejsza niż 0,40 ha i nie może przekraczać 30 ha. Minimalna powierzchnia działki wydzielonej do zalesienia wynosi 0,10 ha.
W celu zalesienia gruntów należy:
- Przygotować wypisy z rejestru gruntów wraz z mapkami zawierającymi numery działek i ich położenie.
- Sporządzić wykaz powierzchni gruntów przeznaczonych do zalesienia, z uwzględnieniem klas bonitacyjnych.
- Określić przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia zalesiania.
- Złożyć do starosty, właściwego ze względu na miejsce położenia zalesianego gruntu, pisemny wniosek o wyrażenie zgody na przeznaczenie gruntu rolnego do zalesienia, zawierający wykaz powierzchni do zalesienia, wypisy z rejestru gruntów i mapki z numerami działek oraz przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia zalesiania.
- Wniosek składa właściciel gruntów.
- Właściciel gruntu przeznaczonego do zalesienia zobowiązany jest do ukończenia kursu z zakresu pielęgnacji lasu.
Co dzieje się dalej ze złożonym wnioskiem:
- Starosta rozpatruje wnioski o zalesienie według kolejności ich wpływu i wydaje decyzję w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku.
- O otrzymanym wniosku starosta informuje właściwego, ze względu na miejsce położenia gruntu, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, równocześnie prosząc o akceptację przez radę gminy zmiany charakteru użytkowania gruntu z rolnego na leśny.
- Brak stanowiska rady gminy w terminie 30 dni uznaje się za akceptację dla wniosku.
- W przypadku, gdy zgłoszone wnioski przekraczają roczny limit zalesienia, starosta powiadamia właścicieli gruntów, których wnioski nie zostały rozpatrzone, o terminie ich rozpatrzenie oraz planowanym rozpoczęciu zalesienia w kolejnych latach.
- Decyzja starosty o przeznaczeniu gruntu rolnego do zalesienia przekazywana jest do wiadomości wójta (ew. burmistrza lub prezydenta miasta) oraz do zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Właściwy ze względu na położenie gruntu nadleśniczy w terminie 30 dni od otrzymania decyzji starosty sporządza plan zalesienia oraz dostarcza właścicielowi gruntu odpowiednią ilość sadzonek. Koszty sadzonek i sporządzenia planu pokrywa wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Zalesienie uznaje się za prawidłowe, jeżeli:
- zostało wykonane zgodnie z planem zalesienia,
- uprawa leśna jest prowadzona przez właściciela gruntu zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej,
- uprawa leśna została założona w odległości 3 metrów od sąsiedniej parceli gruntowej lub 1,5 metra, gdy sąsiednia parcela jest terenem leśnym albo zalesianym,
- stopień udatności uprawy jest nie mniejszy niż 70%.
Zakończenie procedury:
- W terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o zakończeniu zalesiania starosta sprawdza wykonanie zalesienia i wydaje decyzję administracyjną o stwierdzeniu prowadzenia przez właściciela gruntu uprawy leśnej.
- Gdy nadleśniczy stwierdzi, że zalesienie jest nieprawidłowe z winy właściciela gruntu, starosta obciąża tegoż właściciela kosztami sporządzenia planu zalesienia oraz kosztami sadzonek.