1. Przedmiot działalności w rejestrze przedsiębiorców
Zmiana dotyczy także wpisu do rejestru przedsiębiorców w zakresie przedmiotu działalności. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się bowiem m.in. dane dotyczące przedmiotu działalności według PKD – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy. W przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji przedmiot działalności i przedmiot przeważającej działalności określa się dla takiego oddziału.
Uwaga!
Podmioty wpisane do KRS mają obowiązek zgłosić zmianę w zakresie przedmiotu działalności w celu dostosowania wpisu do wspomnianej wyżej treści przy pierwszym wniosku o zmianę danych w rejestrze, nie później niż w terminie 5 lat licząc od 1 grudnia 2014 r. Jeśli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.
Czytaj także: Spółkę jawną można założyć przez Internet
2. NIP i REGON
Konsekwencją zmian jest też szybsze uzyskanie numerów NIP i REGON. Według obecnie obowiązujących regulacji dane zawarte we wniosku do KRS przekazuje się do CRP-KEP oraz do rejestru REGON. Następnie podmiot otrzymuje nadany numer NIP i REGON. Informacja o nadaniu jest przekazywana z powrotem do KRS, gdzie zostaje automatycznie zamieszczona we wpisie do KRS. Jeżeli NIP i REGON automatycznie zamieszczono w KRS, podmiot otrzyma doręczone mu zaświadczenie o dokonaniu tego wpisu. Co istotne, wpis NIP i REGON do KRS nie podlega opłacie sądowej i ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Czytaj także: Działalność w formie spółki jawnej - co warto wiedzieć?
Nadanie NIP
Nadanie NIP następuje przy użyciu CRP-KEP po dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego.
Podmioty wpisane do KRS
Nadanie NIP podmiotom wpisanym do KRS następuje automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP-KEP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego danych przekazanych z KRS, a w przypadku oddziału przedsiębiorcy zagranicznego - po zamieszczeniu w CRP-KEP danych uzupełniających potwierdzających status płatnika składek ubezpieczeniowych.
Informacja o NIP
Informacja w przedmiocie NIP jest przekazywana automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez CRP-KEP do KRS lub CEIDG bezpośrednio po jego nadaniu, unieważnieniu, uchyleniu lub przywróceniu.
Przekazanie informacji o NIP do KRS
Przekazanie do KRS informacji o NIP może nastąpić w terminie 3 dni, jeżeli w związku z nadaniem NIP zachodzi konieczność przeprowadzenia przez naczelnika urzędu skarbowego postępowania wyjaśniającego w przedmiocie ustalenia, czy podmiotowi nie został uprzednio nadany NIP - po jego zakończeniu w CRP-KEP ustala się lub nadaje NIP.
Przekazanie informacji o NIP do CEIDG
Przekazanie do CEIDG informacji o nadaniu NIP następuje nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do naczelnika urzędu skarbowego poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.
Zasadą jest, że wpis do KRS polega na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych zawartych w postanowieniu sądu rejestrowego niezwłocznie po jego wydaniu. Może się jednak zdarzyć, że niektóre postanowienia sądu będą skuteczne (wykonalne) dopiero po uprawomocnieniu (np. wykreślenie z KRS). W takiej sytuacji wpisu dokonuje się wraz ze wzmianką o nieprawomocności postanowienia. Natomiast do CRP-KKEP oraz do REGON
dane objęte treścią wpisu przekazuje się po uprawomocnieniu się postanowienia sądu.
2. Dane uzupełniające – formularz NIP-8
Wnioskodawca musi jednak sam dokonać jednej istotnej czynności, tj. złożyć informację w zakresie danych uzupełniających. Składa się ją na formularzu w wersji NIP-8 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Podatnicy wpisani do KRS dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego wyłącznie w zakresie danych uzupełniających, w terminie 21 dni od dnia dokonania wpisu do KRS. W tym samym zakresie trzeba złożyć zgłoszenie aktualizacyjne (również na druku NIP-8) nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.
Warto też pamiętać o obowiązkach w zakresie zgłoszenia do ZUS. Płatnicy składek wpisani do KRS dokonują zgłoszenia wyłącznie w zakresie danych uzupełniających (NIP-8) do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w terminie określonym w art. 43 ust. 1 u.s.u.s. Chodzi tu głównie o termin 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi pierwszej osoby.
Trzeba jednak pamiętać, że NIP-8 składa się tylko do naczelnika urzędu skarbowego, który przekazuje następnie dane uzupełniające do ZUS.
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy