Pytanie
Zgodnie z uchwałą SN z dnia 18 sierpnia 2009 r., I UZP 9/09, do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonego prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą nie wlicza się wynagrodzenia za pracę uzyskanego w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Wlicza się natomiast przychód uzyskany w poprzednim okresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli w ubezpieczeniu chorobowym - bez względu na jego tytuł - nie wystąpiły przerwy przekraczające 30 dni.
Na podstawie zaś art. 48 ust. 1 i 2 w zw. z art. 36 ust. 2-4 ustawy zasiłkowej, jeśli wystąpi jakakolwiek przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu - w podstawie wymiaru zasiłku osoby prowadzącej działalność gospodarczą zostanie uwzględnione jedynie "wynagrodzenie uzyskane" po przerwie - "podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy".
Jeśli zatem, np. przedsiębiorca ma przerwę w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu w czerwcu (30 dniowym miesiącu), następnie opłaci terminowo składkę za lipiec, to czy przy ustalaniu podstawy zasiłku uwzględniony zostanie "przychód" (zadeklarowana podstawa wymiaru składki) z lipca czy także za okresy przed przerwą (wszystkie miesiące podlegania sprzed czerwca), jak to wydaje się sugerować SN w przywołanej uchwale?