Pytanie
Osoba prawna spółka z o.o. składała deklaracje na podatek od nieruchomości od 2001 r. W 2011 r. złożyła korektę deklaracji za 2010 r. i deklarację za 2011 r., w których zgłosiła do opodatkowania grunty i budynki jako pozostałe wyjaśniając, że nieruchomości od lutego 2010 r. nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających stwierdził, że w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej dla miasta oraz w wypisie z Ksiąg Wieczystych, zgłaszane przez spółkę nieruchomości są własnością osoby fizycznej - prezesa spółki.
Jak powinien postąpić organ podatkowy, jeżeli spółka składała i skorygowała deklaracje niebędąc podatnikiem podatku od nieruchomości?
Czy należy wszcząć postępowanie podatkowe i zgodnie z art. 21 § 3 Ordynacji podatkowej wydać decyzję określającą wysokości podatku równą 0,00 zł. oraz określić wysokość nadpłaty dla spółki za lata 2010-2011 oraz dokonać wymiaru podatku dla osoby fizycznej za lata 2010-2011?
Nadmienić należy, że prezes spółki a zarazem właściciel nieruchomości zgłosił w 2003 r. organowi podatkowemu przeniesienie aportem (aktem notarialnym) przedmiotowej nieruchomości do spółki, czego do dnia dzisiejszego nie odnotowały Księgi Wieczyste oraz ewidencja gruntów i budynków.
Czy organ podatkowy ma obowiązek z urzędu wszcząć postępowania za lata 2006-2009 celem określenia nadpłaty w podatku od nieruchomości spółki oraz dokonać wymiaru dla osoby fizycznej za te lata?