Pytanie
W 2007 r. dwaj wspólnicy spółki cywilnej z majątku spółki na potrzeby działalności budynek użytkowy wybudowany w pierwszej połowie XX wieku wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Udziały wspólników były równe i wynosiły po 50%. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a odpisy amortyzacyjne zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów.
Dnia 31 grudnia 2009 r. na skutek wypowiedzenia umowy przez wspólnika "B" spółka uległa rozwiązaniu.
W związku z likwidacją nie sporządzono porozumienia o podziale majątku spółki (czytaj zniesienia współwłasności budynku) i należy domniemywać, że wspólnicy uzyskali udziały w budynku po połowie (współwłasności w częściach ułamkowych).
Poczynając od stycznia 2010 r. wspólnik "A" zawiadomił urząd skarbowy o uzyskiwaniu przychodów z najmu lokali użytkowych. Swój udział w budynku wprowadził do ewidencji środków trwałych.
W lutym 2010 r. wspólnik "B" wystąpił do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zniesieniu współwłasności w częściach ułamkowych w zamian za rekompensatę finansową dla wspólnika "A".
Zakładając, że sąd wyda postanowienie o zniesieniu współwłasności w zamian za rekompensatę finansową, istotnym dla wielkości tej rekompensaty jest wielkość ewentualnych obciążeń podatkowych spoczywających na wspólniku "A".
Jakim przychodem dla wspólnika "A", w opisanej sytuacji, będzie ewentualna rekompensata finansowa?
Czy będzie to przychód z działalności gospodarczej, czy przychód ze zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia?
W jaki sposób w obu przypadkach ustalić wysokość dochodu?