Jak należy rozstrzygać, iż jedna działka jest działką budowlaną, a inna nie?

Odpowiedź:
Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t., dotyczące sytuowania obiektów na działce dopuszczają odstępstwa od określonych w nim warunków, jeżeli wynikają one z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o ustaleniu warunków zabudowy - § 12 ust. 2 r.w.t. Z treści przedstawionego pytania wynika, że odstępstwo polegające na sytuowaniu budynku bezpośrednio przy tej granicy określa decyzja ustalająca warunki zabudowy. Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane – dalej pr. bud., organy architektoniczno-budowlane są związane ostateczną decyzją o warunkach zabudowy, zatem zaprojektowanie budynku w granicy z sąsiednią działką, jako zgodne z decyzją o warunkach zabudowy, nie narusza przepisów prawa materialnego.

Przepisy r.w.t., pomimo stosowania terminu "działka budowlana", nie wprowadzają jego definicji legalnej, podobnie jak pr. bud. Natomiast pojęcie działki budowlanej zostało zdefiniowane w ustawie z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - dalej u.p.z.p. oraz w ustawie z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 u.p.z.p., przez działkę budowlaną należy rozumieć "nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego". Zgodnie z art. 4 pkt 3a u.g.n. działka budowlana jest to "zabudowana działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce."

Z przedstawionych definicji wynika więc, że na kwalifikację danego gruntu jako działkę budowlaną wpływ mają postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy zapisy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jego gabaryty, dostęp do drogi publicznej, do mediów, natomiast nie przesądzą o tym ani zapisy zawarte w ewidencji gruntów i budynków, czy też faktyczny sposób korzystania z gruntu - wyrok WSA w Warszawie z 4.06.2008 r., VIII SA/Wa 42/08, publ.: www.orzeczenia.nsa.gov.pl. W wyroku z 30.03.2009 r., II SA/Op 592/08 WSA w Opolu uzasadnia, że "podstawowym kryterium kwalifikacji działki jako budowlanej jest kryterium możliwości zabudowy bądź istnienia zabudowy" – wyroki publ.: j.w.

Zatem okoliczność, że sąsiednia działka budowlana według zapisów zawartych w ewidencji gruntów i budynków stanowi grunty orne, nie może powodować nieuwzględnienia przepisów r.w.t. w zakresie sytuowania obiektu względem granic sąsiednich nieruchomości. Działka rolna, przy spełnieniu wyżej omówionych przesłanek, może być uznana za działkę budowlaną.
 
Marianna Sokołowska
Odpowiedzi udzielono 1 sierpnia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Budowlany
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów