Do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców wpływało wiele skarg na działania banków. Te, zdaniem przedsiębiorców w trudnej sytuacji wywołanej epidemią koronowirusa, utrudniały odroczenie spłaty kredytów, także wstrzymywały ich udzielanie, nawet przedsiębiorcom posiadających zdolność kredytową. Dlatego Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, wystąpił do Związku Banków Polskich o skierowanie wytycznych do banków w zakresie usprawnienia realizacji obsługi zapewniającej firmom płynność finansową.
Czytaj w LEX: Dopłaty do kredytów w Tarczy antykryzysowej 4.0 >
W odpowiedzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP zapewnia, że banki kontynuują akcję kredytową mimo znacznego pogorszenia zdolności kredytowej firm. Z drugiej strony zaznacza, że ze względu na negatywne skutki Covid-19, banki skupiają się na zapewnieniu płynności finansowej dotychczasowym klientom. Przede wszystkim też korzystają ze specjalnych zabezpieczeń oferowanych przez bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Cena promocyjna: 58.64 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Warunki stawiane przez banki firmom
ZBP przeprowadził ankietę wśród 21 banków (12 komercyjnych oraz dziewięciu spółdzielczych). Na jej podstawie wskazują, że wszystkie ankietowane banki dostosowały się do moratorium pozaustawowego przygotowanego przez związek i zaakceptowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Określa ono jednolite zasady oferowania instrumentów pomocowych od 13 marca do 30 września 2020 roku.
Czytaj w LEX: Tarcza antykryzysowa - pakiet zmian w podatkach w związku z koronawirusem >
Banki zapewniają, że dostosowały do niego już swoje systemy informatyczne. Firmy, które spełniają określone kryteria i złożą wniosek odpowiedni wcześniej, tak, aby bank rozpatrzył go do końca września, mogą liczyć na finansowanie. Jakie to kryteria?
- opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek nie może przekraczać 30 dni na dzień 29 lutego 2020 roku lub złożenia wniosku
- spełniania zdolności kredytowej na koniec 2019 roku (nie jest oceniania zdolność na dzień złożenia wniosku)
- pogorszenie przejściowe sytuacji przez pandemię
- nie złożenie wniosku o postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne
- brak postępowań egzekucyjnych
Czytaj w LEX: Wpływ Covid-19 na postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe >
Co oferują banki
Firmy spełniające te kryteria mogą liczyć na odroczenia rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych maksymalnie na sześć miesięcy, niezależnie od liczby złożonych wniosków, odnowienie linii kredytowych odroczenie lub obniżenie spłaty raty leasingowej. W ramach usług faktoringowych firmy mogą też liczyć na odroczenie spłaty należnej od klienta. ZBP podkreśla, że z finansowania na zasadach z moratorium skorzystało już 110 tys. przedsiębiorców. Jednocześnie ZBP podkreśla, że nie posiada instrumentów prawnych do zobowiązania banków do czegokolwiek, w tym w szczególności do ingerowania w wewnętrzne regulacje i polityki kredytowe. Z drugiej strony wskazuje, że banki też dotknęły negatywne skutki epidemii.
Czytaj w LEX: Zmiany w wymogach ostrożnościowych dla banków w związku z koronawirusem >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.