Państwowa Straż Pożarna interweniowała ok. 3 tys. razy. Działania służb polegały m.in. na: udrażnianiu szlaków komunikacyjnych, odgruzowywaniu, zabezpieczaniu zniszczonych budynków i rozbiórce uszkodzonych konstrukcji i wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń. Najbardziej poszkodowane województwa to : województwo śląskie, opolskie i łódzkie, mazowiecki i podlaskie. W województwach i powiatach nawiedzonych przez nawałnice pracowały zespoły zarządzania kryzysowego. Na Śląsku skorzystano z pomocy wojska. Dla osób poszkodowanych przygotowano kontenery mieszkalne. Rząd podjął działania, których celem jest udzielenie pomocy poszkodowanym. Przygotowano nowelizację rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu gmin, miejscowości, na terenie których można stosować ustawę z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu.

Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, osoby zamieszkujące na obszarze objętym rozporządzeniem premiera nie muszą na przykład w ogóle zgłaszać remontu budynku liczącego mniej niż 1 tys. m sześc. i mierzącego do 12 m wysokości. Natomiast odbudowa takiego obiektu może nastąpić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Konieczne jest jedynie zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych.
Do wykonania robót można natomiast przystąpić już po siedmiu dniach od złożenia zawiadomienia, chyba że organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwi się odbudowie obiektu. Ustawą skraca okres oczekiwania na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie odbudowy obiektu budowlanego znajdującego się na obszarze objętym rozporządzeniem. Zgodnie z nią musi to nastąpić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

- W budżecie państwa są środki na pokrycie szkód dotkniętych huraganem obiektów i budynków mieszkalnych. Obecnie, na podstawie pierwszych szacunków strat nadesłanych przez wojewodów, minister spraw wewnętrznych i administracji uruchomił 25 mln zł z rezerwy celowej na pomoc dla poszkodowanych. Wojewodowie skierowali do firm ubezpieczeniowych apel o maksymalne uproszczenie procedur i przyspieszenie wypłat odszkodowań – podano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Do czwartku 21 sierpnia br. zostanie ustalona dokładna liczba rodzin i osób poszkodowanych klęską. Na wypłatę zasiłków celowych dla tych osób przeznaczono obecnie 5 mln zł. Minister rolnictwa przygotuje projekt finansowania pomocy dla gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej. Została uruchomiona linia tanich kredytów. Będą one przeznaczone na odbudowę i remonty budynków i mieszkań. Różnicę między realnym oprocentowaniem a tym spłacanym przez kredytobiorcę będzie pokrywał budżet państwa.
Dodatkowo jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać z rezerwy celowej budżetu państwa dotacje na konkretne zadania. Warunkiem jest złożenie wniosku zgodnie z uproszczonymi procedurami, które są podane na stronach internetowych MSWiA.