Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Czy na wycięcie dodatkowych drzew na nieruchomościach objętych decyzją ZRID, które na etapie składania wniosku były przeznaczone do zachowania, wymagane jest uzyskanie dodatkowych zezwoleń?
Czy należy dokonać zmiany decyzji ZRID lub decyzji środowiskowej?
Czy można usunąć dodatkowe 10 drzew na podstawie posiadanej decyzji ZRID?
Drzewa nie są owocowe, mają powyżej 10 lat, nie stanowią siedlisk chronionych gatunków, oraz nie są pomnikami przyrody. Nieruchomość nie była objęta ochroną konserwatorską, ani nie należała do Lasów Państwowych.
Odpowiedź
Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) – dalej u.r.i.d.p. do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, z wyjątkiem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych.
Oznacza to, że jedyną decyzją odnoszącą się do kwestii wycinki drzew w procesie inwestycyjnym budowy drogi jest ZRID. Skoro posiadane przez inwestora ZRID określało ilość drzew przeznaczonych do wycinki, konieczność wycięcia większej ilości drzew winno skutkować zmianą przedmiotowego zezwolenia.
W przeciwnym razie realizacja inwestycji będzie niezgodna z wydanym zezwoleniem. Dopuszczenie możliwości wycięcia dodatkowych drzew bez jednoczesnej zmiany posiadanego zezwolenia w istocie prowadziłoby do całkowitej dowolności działań w tym zakresie, co jest sytuacją nieuprawnioną.
Zgodnie natomiast z art. 11f u.r.i.d.p. decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zawiera m.in. warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska, ochrony zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz potrzeb obronności państwa. Jeżeli przedsięwzięcie było poddane ocenie oddziaływania na środowisko i ZRID wydane zostało na podstawie decyzji środowiskowej, w świetle obowiązujących przepisów koniecznym jest uzyskanie nowej decyzji środowiskowej. Zmiana decyzji zezwalającej na realizację pociąga bowiem za sobą co do zasady konieczność uzyskania nowej decyzji środowiskowej. Wyjątki od tej zasady przewidziane w art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) nie obejmują przypadku opisanego w pytaniu.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .