Prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG) działania, związane z poszukiwaniem, wydobyciem, magazynowaniem gazu czy budową koniecznej infrastruktury, z definicji ingerują w otoczenie. Większość z nich poddana była lub będzie ocenie oddziaływania na środowisko.
Pozornie najmniej problemów ekologicznych wiąże się z działalnością polegającą na poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż kopalin. Doskonałym przykładem w tym zakresie może być procedura uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Kostrzyn - Myślibórz. Wydaje się, że samo przedsięwzięcie, choć zajmuje obszar dziesięciu gmin o powierzchni ponad 1000 km kw. i będzie realizowane w granicach sześciu obszarów Natura 2000, nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko. Brak zagrożeń wiąże się bowiem ze specyfiką działalności (w dużym stopniu nieinwazyjną), lokalizacją wierceń poza obszarami chronionymi (w tym zastosowaniu wierceń kierunkowych), a także krótkotrwałym i lokalnym zasięgiem wszelkich uciążliwości.
Innym aspektem sprawy jest wydobycie ropy naftowej i gazu, czego przykładem może być proces oceny oddziaływania na środowisko złoża Grotów. W tym przypadku, po trwającej 9 miesięcy ocenie oddziaływania na środowisko, wnioskodawca otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach nakładającą obowiązek zastosowania szeregu rozwiązań ograniczających emisję (montaż układu redukcji ciśnienia płynu złożowego, tłumiki, zastosowanie odpowiedniego palnika gazowego, hermetyzację urządzeń wydobywczych), a także narzucającą prowadzenie prac budowlanych jedynie poza okresem lęgowym ptaków czyli w miesiącach wrzesień-marzec każdego roku.
Trudności w zakończeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w związku z Naturą 2000 nie omijają podziemnego magazynu gazu planowanego w miejscowości Kosakowo. Samo magazynowanie z pewnością nie będzie szkodzić gatunkom i siedliskom chronionym. Wątpliwości ekologów dotyczą fazy budowy projektu, a konkretniej zrzutu solanki do Zatoki Puckiej.
źródło: Gazeta Prawna, 24 czerwca 2008 r.
Ingerencja w środowisko pod kontrolą
Prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG) działania, związane z poszukiwaniem, wydobyciem, magazynowaniem gazu czy budową...