- Jest to bardzo ważne wydarzenie, którego efektem będzie wiedza jak, gdzie, z jakim prawdopodobieństwem może wystąpić zagrożenie w postaci powodzi lub podtopienia. ISOK to będzie także absolutnie świetne narzędzie dla samorządów wspierające planowanie przestrzenne i doskonała skarbnica informacji potrzebnych w działaniach sztabów kryzysowych, aby minimalizować straty – powiedział Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska podczas podpisywania umowy. - To również doskonała informacja dla inwestorów, którzy planują swoje inwestycje, jak i dla obywateli, którzy będą mogli w łatwy i dostępny sposób sprawdzić, gdzie są tereny zalewowe i gdzie nie należy budować - podkreślił Michał Boni, szef resortu MAiC.
Dzięki systemowi ISOK będziemy mogli przewidywać i oceniać skalę szkód nie tylko z 24-o, ale już z 72-o godzinnym wyprzedzeniem. To zupełnie inna jakość zarządzania kryzysowego – dodał minister Michał Boni.
Informacje o zagrożeniu powodzią będą szybciej dostępne
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej jako lider konsorcjum w dniu 29 sierpnia 2013 r. podpisał umowę z władzami spółki Qumak S.A. notowanej na giełdzie na projekt, budowę i wdrożenie informatycznego systemu osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) oraz świadczenie usługi gwarancyjnej po wdrożeniu tego systemu.