Publikacja Urzędu związana jest z obchodzonym 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów. Celem tego święta, ustanowionego przez ONZ, jest podnoszenie świadomości na temat lasów oraz ich roli dla środowiska i społeczeństwa.
Głównym właścicielem lasów jest państwo. Do Skarbu Państwa w 2015 r. należało 7,5 mln ha lasów, a w prywatnych rękach było 1,7 mln ha. Na jednego mieszkańca kraju przypada 0,24 hektara lasu.
Z danych GUS wynika, że najbardziej zalesionym regionem w Polsce jest województwo lubuskie - lasy zajmują ponad połowę powierzchni regionu (52 proc.). Dużym zalesieniem, sięgającym blisko 40 proc., mogą pochwalić się też województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i podlaskie.
Czytaj: Kiedy można wyciąć drzewa z lasu? >>>
Mniej lasów rośnie za to w centralnej i wschodniej części kraju. Według informacji Urzędu, w woj. kujawsko-pomorskim odsetek lasów sięga jednej czwartej powierzchni, a na Mazowszu i Lubelszczyźnie - 24 proc. Najmniejszą powierzchnię lasy zajmują w Łódzkiem - 22 proc.
W polskich lasach dominują drzewa iglaste. Według opracowania "Leśnictwo 2016 r." stanowiły one 69 proc., a liściaste 31 proc. (PAP)