Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Pytanie:
Czy w części graficznej operatu wodnoprawnego dotyczącego pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód popłucznych do rowu konieczne jest przedstawienie schematu istniejącego wylotu?
Odpowiedź:
Stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. do urządzeń wodnych zalicza się m.in. wyloty służące do wprowadzania ścieków do środowiska lub do urządzeń wodnych. Zgodnie z art. 128 ust. 1 pkt 6 pr. wod., w pozwoleniu wodnoprawnym ustala się opis urządzenia wodnego, w tym jego położenie za pomocą współrzędnych geograficznych oraz podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania. W związku z tym, w myśl art. 132 ust. 2 pkt 2a pr. wod., wymagane jest, aby w operacie wodnoprawnym podać położenie urządzenia wodnego za pomocą współrzędnych geograficznych. W rozważanym przypadku informacja ta pozwoli zlokalizować miejsce posadowienia wylotu w rowie. Co istotne, wymóg ten jest obligatoryjny, o czym świadczy art. 132 ust. 9 pr. wod.
Analiza brzmienia omawianych regulacji wskazuje na to, że nie zawierają one wyłączenia tego właśnie obowiązku w przypadku szczególnego korzystania z wód za pomocą urządzeń już istniejących. Dlatego też należy przyjąć, że obowiązek ten dotyczy zarówno przypadków wykonywania nowych urządzeń wodnych, jak również określenia położenia istniejących urządzeń wodnych, służących szczególnemu korzystaniu z wód. Natomiast o pozostałych elementach operatu, w tym dotyczących jego części graficznej, może zadecydować sam organ. Może on, na podstawie art. 132 ust. 9 pr. wod., odstąpić od niektórych wymagań dotyczących tego dokumentu. Trudno zatem ocenić, jak w tym przypadku postąpi organ prowadzący dane postępowanie administracyjne. Kwestia ta pozostaje po stronie właściwego organu, który w razie wątpliwości sam podejmuje decyzje odnośnie zawartości operatu, czyli także w zakresie umieszczenia w jego części graficznej schematu istniejącego wylotu.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.