Czy jest wymagany wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości?
Firma prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie czyszczenia urządzeń kanalizacyjnych oraz innych robót budowanych. W związku z prowadzoną działalnością uzyskano decyzję od marszałka województwa zatwierdzającą program gospodarki odpadami. W toku toczącego się postępowania urząd zakwestionował zawarcie w ww. decyzji odpadów o kodach 20 03 04 oraz 20 03 06, z uwagi na zapis art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o.
Czy w związku z prowadzoną działalnością firma musi uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej na podstawieustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., jeżeli w związku z prowadzoną przez siebie działalnością wytwarza te odpady, a nie odbiera ich od właścicieli nieruchomości?
Odpowiedź:
Firma zajmująca się dotychczas czyszczeniem urządzeń kanalizacyjnych, wytwarzająca odpady 20 03 04 Szlamy ze zbiorników bezodpływowych służących do gromadzenia nieczystości oraz 20 03 06 Odpady ze studzienek kanalizacyjnych powinna posiadać zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych. Jeśli takie zezwolenie posiadała, to obecnie może funkcjonować na dotychczasowych zasadach, tj. do dnia 31 grudnia 2012 r. nie musi uzyskiwać wpisu do rejestru działalności regulowanej. Jeśli firma będzie nadal chciała zajmować się tą działalnością, to musi wpisać się do rejestru i przystąpić do przetargu organizowanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz dostosować swoją działalność do wymagań zmienionej u.u.c.p.g. Oznacza to również, że będzie podlegała wymaganiom rozdziałów 4a i 4b u.u.c.p.g.@page_break@
Jeśli przedsiębiorca nie posiada zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych, wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) to wpis do rejestru musi uzyskać, jeśli chce wykonywać działalność. Sam fakt posiadania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami jest niewystarczający, choćby z uwagi na treść art. 17 ust. 5 u.o. Po uzyskaniu wpisu firma będzie mogła wziąć udział w przetargach organizowanych przez organ wykonawczy gminy.
Uzasadnienie:
Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897), przedsiębiorca czyszczący studzienki, legitymujący się w dniu 1 stycznia 2012 r. zezwoleniem na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będzie mógł wykonywać działalność w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych bez wpisu do rejestru działalności regulowanej, prowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Taki przedsiębiorca będzie zwolniony z opłaty skarbowej za wpis do tego rejestru. Jednakże w dniu 1 stycznia 2013 r. będzie musiał wpisu dokonać i przystąpić do przetargu, o którym mowa w art. 6d u.u.c.p.g., w przeciwnym wypadku nie będzie mógł dalej prowadzić działalności. Przepisy u.u.c.p.g. nie przewidują zwolnień od tego obowiązku dla firm, które zajmują się czyszczeniem studzienek kanalizacyjnych. Taki przedsiębiorca nie może działać, np. w oparciu o decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami, gdyż wytwarza odpady komunalne (20 03 04 i 20 03 06), a wytwarzanie odpadów komunalnych jest zwolnione z obowiązku posiadania PGO (w nowej ustawie o odpadach najprawdopodobniej nie będzie już ani PGO, ani PGON).
Firma posiadająca zezwolenie na odbiór odpadów do końca roku funkcjonuje na dotychczasowych zasadach
Czy firma, która świadczy usługi w zakresie czyszczenia urządzeń kanalizacyjnych oraz innych robót budowanych, powinna uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej?