Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Wprowadzający produkty w opakowaniach zgodnie z umową podawał ilości wprowadzanych opakowań organizacji odzysku, uwzględniając opakowania wielomateriałowe w grupie opakowań z przeważającym materiałem (tzn. nie ma ich uwzględnionych w ewidencji ani w sprawozdaniu OŚ-OP1 za 2013 rok).
Czy w 2014 roku przedsiębiorca powinien podać organizacji odzysku te same ilości z uwzględnieniem opakowań wielomateriałowych, czy ma odjąć ilość opakowań wielomateriałowych?
Odpowiedź:
Rozliczając rok 2014, organizacja odzysku za podstawę rozliczenia będzie brała masę opakowań odpowiedniego rodzaju wprowadzonych w 2013 roku z wyłączeniem opakowań wielomateriałowych i po środkach niebezpiecznych.
Uzasadnienie:
Od dnia 1 stycznia 2014 r., czyli od dnia wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) - dalej u.g.o.o.o., ma zastosowanie art. 20 ust. 2 u.g.o.o.o., zgodnie z którym obowiązek rozliczania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu dokonywany jest w oparciu o masę opakowań danego rodzaju wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku rozliczeniowym (za 2014 r. w oparciu o masę z 2013 roku).
Jednocześnie w art. 18 ust. 3 u.g.o.o.o. wskazano, że wprowadzający m.in. produkty w opakowaniach wielomateriałowych wykonuje obowiązki w zakresie odzysku i recyklingu w odniesieniu do tych opakowań samodzielnie albo przez przystąpienie do porozumienia, o którym mowa w art. 25 u.g.o.o.o. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może powierzyć organizacji odzysku obowiązków w zakresie rozliczania opakowań wielomateriałowych.
Mając na uwadze powyższe przepisy, organizacja odzysku rozliczając przedsiębiorcę za 2014 rok, jako podstawę rozliczenia będzie brała pod uwagę masę opakowań danego rodzaju wprowadzonych w 2013 roku z wyłączeniem opakowań wielomateriałowych. Należy przy tym zauważyć, że sprawozdanie OŚ-OP1 wyróżniało opakowania wielomateriałowe, które były uwzględniane w poszczególnych opakowaniach według rodzaju materiału przeważającego w danym opakowaniu wielomateriałowym. Nie ma więc problemu ze wskazaniem masy opakowań danego rodzaju wprowadzonych do obrotu w 2013 z wyłączeniem opakowań wielomateriałowych.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.