Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat sposobu, w jaki nauka może przyczynić się do budowy gospodarki niskoemisyjnej, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw. – Posiadamy duże złoża węgla, dlatego powinniśmy szukać technologii, które pozwolą korzystać z tych zasobów w sposób przyjazny dla środowiska – podkreślił wiceminister Marcin Korolec.



Zdaniem wiceszefa MG kluczowe znaczenie mają innowacje, badania i rozwój technologiczny. Te jednak wymagają wsparcia finansowego. – W ramach Komisji Europejskiej działa 7. Program Ramowy na lata 2007–2013, który jest największym mechanizmem finansowania i kształtowania badań naukowych na poziomie europejskim. Ważny jest też SET-Plan, którego celem jest transformacja systemu energetycznego – wyjaśnił.



W osiągnięciu celu, jakim jest niskoemisyjna gospodarka potrzeba zaangażowania naukowców z wielu dziedzin i krajów. – To nie tylko sprawa Europy, ale całego świata. W tej chwili problem stanowią różnice w działaniach i decyzje podejmowane przez poszczególne państwa – przekonywała wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Elżbieta Orłowska.