Energooszczędność systemów wentylacyjnych

Dobór odpowiedniej wentylacji budynku ma nie tylko fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu, ale także w istotny sposób wpływa na przyszłe koszty utrzymania domu. O tym, jak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacyjnego z dr. inż. Piotrem Ziembickim, pracownikiem Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, rozmawia portal chronmyklimat.pl.

Energooszczędne 4 kąty: Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, według niektórych badań nawet 80-90% życia. Jakie znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia ma prawidłowa wentylacja budynków?

Dr inż. Piotr Ziembicki: Można powiedzieć, że ma znaczenie fundamentalne. Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych przez lata była parametrem niedocenianym, a często nawet lekceważonym. Jest to charakterystyczne szczególnie dla budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, budowanego w systemie tzw. wielkiej płyty. Na kiepskie rozwiązania techniczne nakładało się jeszcze ich niechlujne wykonanie, co skutkowało bardzo niską – lub wręcz zerową skutecznością wentylacji. Pomijając kwestie komfortu, powodowało to ogromne niebezpieczeństwo występowania zatruć (np. tlenkiem węgla) w budynkach, w których ciepła woda użytkowa przygotowywana była za pomocą przepływowych podgrzewaczy gazowych. Do dziś w Polsce zamieszkanych jest wiele takich budynków. Należy jednak przyznać, że świadomość zagrożenia wzrasta i coraz więcej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych podejmuje decyzje o kompleksowych modernizacjach takich budynków.

Prawidłowo funkcjonująca wentylacja jest również niezwykle istotna z punktu widzenia komfortu życia i pracy. Wynikające z oczekiwań naszych organizmów wymagania stawiane jakości powietrza w pomieszczeniach są wysokie i dodatkowo bardzo zróżnicowane. Wpływa to znacząco na stopień skomplikowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, szczególnie w aspekcie ich regulacji i sterowania. W skrócie można zatem stwierdzić, iż podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest dostarczenie do pomieszczeń odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego o wymaganej temperaturze, wilgotności i czystości. Niedotrzymanie tych wymagań powoduje, iż osoby przebywające w pomieszczeniach nie odczuwają komfortu, co znacząco wpływa na ich samopoczucie oraz pogarsza jakość i wydajność pracy. W takiej sytuacji często mówi się o występowaniu tzw. syndromu chorego budynku. Najczęstszymi objawami występującymi u osób przebywających w źle wentylowanych budynkach są zawroty głowy, nadmierne zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach omdlenia.

Bardzo ważnym parametrem powietrza, który jest związany ze źle funkcjonującą wentylacją, jest również nadmierna wilgotność. Jej skutkiem może być występowanie zwiększonej ilości bakterii, pasożytów, grzybów, pleśni itd. rozwijających się wewnątrz murów oraz na tynkach. To z kolei może powodować m.in. bóle mięśni i stawów, bóle głowy, mdłości, alergie oraz wysypki skórne.

Czy w przypadku tak szczelnych budynków jak domy pasywne lub energooszczędne sprawna wentylacja ma szczególne znaczenie?

W przypadku budynków pasywnych i energooszczędnych sprawna wentylacja ma rzeczywiście szczególnie duże znacznie. Szczelność budynków sprawia, iż powietrze ma ograniczone możliwości infiltrowania do pomieszczeń, zatem zachowanie jakości powietrza bez sprawnie działającej instalacji wentylacyjnej jest praktycznie niemożliwe. Dodatkowo wymagania związane z niskim poziomem energochłonności budynku narzucają konieczność wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań instalacyjnych, pozwalających na minimalizację strat ciepła z powietrzem wywiewanych, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu zużycia energii na potrzeby pracy urządzeń instalacyjnych.

Dla tego rodzaju budownictwa polecana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dlaczego?

(...)

Pełna treść artykułu dostępna na stronie: www.chronmyklimat.pl/projekty/energooszczedne-4-katy/wiadomosci/energooszczednosc-systemow-wentylacyjnych

Data publikacji: 11 sierpnia 2014 r.