Instalacja zostanie uruchomiona w Zakładzie Wytwarzania Nowa, wcześniej należącym do spółki Tauron Ciepło, a obecnie do Tamehu – ta utworzona w 2014 r. spółka zatrudnia ok. 800 osób i skupia aktywa energetyczne, służące zarówno energetyce, jak i hutnikom. To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie łączące energetykę zawodową i przemysłową.
Jak podał inwestor, podpisany przez Tameh Polska i General Electric kontrakt na realizację dąbrowskiej inwestycji dotyczy budowy w formule „pod klucz” kompletnych instalacji odsiarczania i odazotowania spalin pięciu kotłów.
Instalacja jest oparta na opatentowanej przez General Electric technologii półsuchego odsiarczania spalin metodą, należącą obecnie do najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych na rynku. W Polsce GE zrealizowało już podobne, mniejsze instalacje w elektrociepłowniach w Janikowie, Bydgoszczy i Poznaniu. Ta w Dąbrowie Górniczej będzie jedną z największych instalacji półsuchego odsiarczania spalin w Europie.
W innej instalacji - katalitycznego odazotowania spalin - do podgrzewania tzw. spalin dolotowych będą wykorzystane gazy wielkopiecowe pochodzące z dąbrowskiego oddziału ArcelorMittal Poland (dawnej Huty Katowice). To jedna z możliwości energetycznego wykorzystania gazów, powstających w procesach produkcji hutniczej.
Inwestycja pozwoli na spełnienie wyśrubowanych europejskich norm ekologicznych. Dzięki osiągnięciu całkowitej zgodności z unijną dyrektywą dotyczącą emisji przemysłowych (ang. IED – Industrial Emissions Directive), wszystkie kotły parowe w dąbrowskiej elektrociepłowni będą mogły pracować także po 2017 roku.
Tameh Polska to część holdingu Tameh, w którym po 50 proc. udziałów mają grupa energetyczna Tauron i ArcelorMittal (największy w Polsce producent stali). Obie grupy współpracują m.in. w obszarze energetyki przemysłowej i dostawach mediów (energii elektrycznej, ciepła, dmuchu wielkopiecowego i sprężonego powietrza) dla zakładów ArcelorMittal i innych odbiorców.
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
|
Do spółki Tameh Polska należą trzy elektrociepłownie: Blachownia w Kędzierzynie Koźlu (wcześniej należała do spółki Tauron Wytwarzanie), ZW Nowa w Dąbrowie Górniczej (wcześniej należała do Tauron Ciepło) oraz elektrociepłownia w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland (wcześniej należała do hutniczego koncernu).
W ostatnich miesiącach Tameh zakończył inną dużą inwestycję - kosztem ponad 120 mln zł na terenie huty w Dąbrowie Górniczej powstał nowy turbogenerator o mocy 50 megawatów. Dzięki niemu możliwe jest lepsze wykorzystanie gazów hutniczych, przetwarzanych na energię elektryczną, ciepło grzewcze i inne media dla huty. Turbogenerator należy do najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Polsce.
Także w samej dąbrowskiej hucie ArcelorMittal realizowane i planowane są obecnie inwestycje modernizacyjne. M.in. kosztem ponad 160 mln zł będzie zmodernizowany system odpylania taśmy spiekalniczej. Kolejną dużą inwestycją będzie system odpylania stalowni konwertorowej. Koncern szacuje, że koszty dostosowania wszystkich jego polskich zakładów do wymagań unijnej dyrektywy środowiskowej, która zacznie obowiązywać w 2018 r., wyniosą ok. 400 mln euro. (PAP)