W dniach 11-22 listopada Polska będzie gospodarzem najważniejszego forum dyskusji o światowej polityce klimatycznej – konferencji ONZ COP19. W tym wydarzeniu weźmie udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 państw.
Komisarz Hedegaard i polski minister środowiska Marcin Korolec omawiali w minionym tygodniu w Warszawie przygotowania do ONZ-owskiej konferencji, która odbędzie się na Stadionie Narodowym. Ich rozmowy dotyczyły przygotowań logistycznych, wyzwań związanych z organizacją konferencji oraz agendy przygotowanej w czasie zeszłorocznej konferencji w Durbanie.
Unijna komisarz podkreśliła, że organizacja konferencji w Warszawie oznacza, iż Polska będzie wiodącym negocjatorem i na niej właśnie spocznie odpowiedzialność za wypracowanie wspólnego stanowiska Europy. Dodała, że dla państwa-gospodarza takiego spotkania jednoznaczne i stanowcze przedstawienie unijnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej jest bardzo istotne.
Zapytana o szanse na kompromis podczas konferencji wobec utrzymujących się różnic w stanowiskach Polski i Unii Europejskiej w zakresie polityki klimatycznej, komisarz podkreśliła, że nie dostrzega różnic ideologicznych między Polską a Unią.
„To, co stanowi priorytety dla UE, to także priorytety dla Polski. Moja wizyta tutaj ma na celu przedyskutowanie możliwości opracowania wspólnego planu w zakresie polityki klimatycznej” – dodała. Wyraziła także przekonanie, że dla Polski, jako lidera negocjacji, będzie ważne, by Europa mówiła jednym głosem.
Eksperci podkreślają ważną rolę Polski przed szczytem klimatycznym ONZ
Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że - jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ Polska ma ważną rolę w tegorocznych negocjacjach klimatycznych. Wyraziła jednak przekonanie, że nasz kraj świetnie da sobie z tym radę.