Firma w wyniku prowadzonej działalności generowała odpad - osad ze szlifowania stopów żelaza, który ze względu na zawartość oleju mineralnego (ok. 30%) został zakwalifikowany, jako odpad niebezpieczny pod kodem 120118*.
Ze względu na to, że olej znajdujący się w odpadzie był w 100% produktem mogącym zostać ponownie wykorzystany w zakładzie, w procesie obróbki metalu (do tego kosztownym w zakupie), firma na przestrzeni lat poczyniła więc zmiany organizacyjne i technologiczne, aby zminimalizować ilość oleju, znajdującego się w szlamie (traconego dla procesu i oddawanego jako odpad). W wyniku tych działań zawartość oleju w odpadzie spadła i wynosi obecnie ok. 10%. Konsystencja odpadu zmieniła się z mulistej w sypką.
Według ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., odpady niebezpieczne są to odpady:
należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście A załącznika nr 2 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy lub
należące do kategorii lub rodzajów odpadów określonych na liście B załącznika nr 2 do ustawy i zawierające którykolwiek ze składników wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy oraz posiadające co najmniej jedną z właściwości wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.
Analizując przywołane powyżej załączniki firma stwierdza, że:
Odpad znajduje się na liście A załącznika nr 2 (pod pozycją nr 8 – "olejów mineralnych i substancji oleistych (np. z obróbki metali),"
Nie posiada żadnej właściwości od H1-H13 wymienionej w załączniku nr 4.
Nie potrafi zdefiniować czy odpad posiada właściwość H14 – "ekotoksyczność" z załącznika nr 4.
W związku z powyższym prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
- gdzie w ustawodawstwie można znaleźć definicję ekotoksyczności, która pozwoliłaby określić, czy posiadany odpad powinien być nadal definiowany jako niebezpieczny?
- jeżeli takowa definicja nie jest w ustawodawstwie określona, to od jakiej zawartości oleju w odpadzie możemy ewentualnie mówić o jego ekotoksyczności?
Odpowiedź:
W załączniku Nr 4 do u.o., określone zostały właściwości odpadów, które powodują, że odpady są niebezpieczne. Określenie H14 charakteryzuje odpady ekotoksyczne, czyli zgodnie z objaśnieniem z załącznika nr 4 do u.o. takie, które stanowią lub mogą stanowić bezpośrednie lub opóźnione zagrożenie dla jednego lub więcej elementów środowiska. Wydane na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 u.o. rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 maja 2004 r. w sprawie warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne (Dz. U. Nr 128, poz. 1347) - dalej r.w.o.n.n. określa warunki, w których uznaje się, że odpady wymienione na liście odpadów niebezpiecznych nie posiadają właściwości lub składników i właściwości powodujących, że odpady te stanowią odpady niebezpieczne, a także sposób ustalenia spełnienia powyższych warunków. Zgodnie z § 2 ust. 6 r.w.o.n.n., warunkiem uznania, że odpady wymienione na liście odpadów niebezpiecznych nie posiadają właściwości ekotoksycznych (H14), jest brak efektów toksycznych w warunkach prowadzonych testów przesiewowych z użyciem standardowego wyciągu wodnego z odpadów. Ustalenie spełnienia powyższych warunków następuje na podstawie przeprowadzonych badań, które prowadzą laboratoria akredytowane lub laboratoria posiadające wdrożony system jakości w zakresie badania właściwości i składników odpadów niebezpiecznych, określonych w załączniku nr 2 do r.w.o.n.n.
W przypadku ekotoksyczności, badania prowadzi się poprzez wykonanie:
- testu ekotoksyczności wg instrukcji zawartych w poszczególnych testach komercyjnych z wykorzystaniem bakterii luminescencyjnych, glonów, pierwotniaków, wrotków i skorupiaków dostępnych w handlu w formie Toxkitów,
- badania hamowania wzrostu glonów,
- badania toksyczności ostrej (dla rozwielitek - Daphnia sp.),
- badania toksyczności ostrej (dla rzęsy wodnej – Lemna minor),
- badania toksyczności ostrej (dla ryb).
Warunkiem uznania, że odpady wymienione na liście odpadów niebezpiecznych nie posiadają składników i właściwości, z powodu których odpady te zostały umieszczone na tej liście, jest brak przekroczeń stężeń składników określonych w załączniku nr 3 do r.w.o.n.n. lub brak przekroczeń parametrów granicznych określonych w załączniku nr 1 do r.w.o.n.n. oraz brak cech - w analizowanym przypadku ekotoksyczności, potwierdzony wynikami ww. testów.