PINB wszczął postępowanie naprawcze w sprawie istotnych odstąpień od warunków i ustaleń określonych w udzielonym pozwoleniu na budowę oraz zatwierdzonym projekcie budowlanym.
Jaki jest termin na wydanie postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych i decyzji o sporządzeniu projektu budowlanego zamiennego?
Odpowiedź
Postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – dalej pr. bud. powinno zostać wydane w terminach przewidzianych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) – dalej k.p.a. Decyzję o sporządzeniu projektu budowlanego zamiennego należy wydać przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia o wstrzymaniu robót.
Uzasadnienie
Przepisy pr. bud. wskazują enumeratywnie przypadku, w których organ nadzoru budowlanego zobowiązany jest wydać postanowienie o wstrzymaniu prowadzonych robót budowlanych – zob. art. 50 ust. 1 pkt 1-4 pr. bud. Zgodnie z treścią art. 50 ust. 4 pr. bud. powyższe postanowienie traci ważność po upływie 2 miesięcy od dnia doręczenia, chyba że w tym terminie wydana zostanie decyzja z art. 50a pkt 2 albo art. 51 ust. 1 pr. bud. NSA w wyroku z dnia 11 grudnia 2009 r., II OSK 1948/08, LEX 1166032 podkreślił, że postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych jest ważne w okresie dwóch miesięcy. Jeżeli organ takiej decyzji nie wyda w tym terminie, postanowienie traci ważność z mocy prawa. To oznacza, że ustaje zakaz prowadzenia robót budowlanych, a wydanie decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pr. bud. jest niemożliwe. Pr. bud. nie zawiera szczegółowej regulacji dotyczącej terminu, w którym postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych powinno zostać wydane. W związku z tym należy odwołać się do terminów załatwiania spraw określonych w k.p.a. Co do zasady, sprawy należy załatwiać bez zbędnej zwłoki – zob. art. 35 § 1 k.p.a. Natomiast w myśl art. 35 § 3 k.p.a. załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Zatem wydanie postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych powinno nastąpić z uwzględnieniem ww. terminów załatwiania spraw. Odnosząc się do terminu, w jakim organ nadzoru budowlanego powinien wydać decyzję nakładającą obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, należy odwołać się wprost do brzmienia art. 51 ust. 1 pr. bud. Z przepisu tego wynika, że decyzja, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud. powinna zostać podjęta przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .